Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

April 24, 2020

Wykreślenie działalności z CEIDG a upadłość przedsiębiorcy

0 1280

Prowadziłam jednoosobową działalność gospodarczą (cafe-bar), z powodu epidemii Covid-19 stałam sie niewypłacalna i byłam zmuszona zamknąć (w kwietniu wykreśliłam działalność z CEIDG). Czy w maju mogę ogłosić upadłość przedsiębiorcy?

Odpowiedź

W tej sytuacji i na mocy znowelizowanych od 24 marca 2020 r. przepisów były przedsiębiorca może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Obecnie bowiem drobni przedsiębiorcy (osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) mogą ogłosić upadłość na podobnych zasadach jak konsumenci - niezależnie od tego, czy obecnie prowadzą, czy uprzednio prowadzili i zakończyli już prowadzenie działalności gospodarczej.

Uzasadnienie

Od 24 marca 2020 r. obowiązuje ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw, która znacznie ułatwia ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Co istotne, nowelizacją uchylono przepis nakazujący sądowi oddalenie wniosku o upadłość byłego przedsiębiorcy, który w okresie uprzednich dziesięciu lat nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. Oznacza to, że obecnie przedsiębiorca może ogłosić  upadłość konsumencką w następnym dniu po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej, nawet jeśli nie zgłosił wniosku o upadłość jako przedsiębiorca (co było niemożliwe pod rządami „starych” przepisów).

Przed nowelizacj sąd miał obowiązek oddalić  wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Obecnie rażące niedbalstwo nie zamyka już drogi do oddłużenia (może jednak ją wydłużyć przez dłuższy okres trwania planu spłaty).

Wskazać należy, że znowelizowane przepisy zabezpieczają dłużnika przed całkowitą utratą miejsca zamieszkania. Jeśli bowiem upadły jest osobą fizyczną i w skład masy upadłościowej wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym upadły zamieszkuje, a konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od 12 do 24 miesięcy (art. 342a ust. 1 p.u.).

Zatem,znowelizowane przepisy Prawa upadłościowego znacznie ułatwiają ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Umożliwiają całkowite umorzenie długu w przypadku, gdy sąd lub tymczasowy nadzorca sądowy udowodnią, że dłużnik nie posiada majątku, a także, że jest trwale niezdolny do spłaty zobowiązań.

 

r. pr. Joanna Nowicka

 

Podstawa prawna: art. 342a ust. 1 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe, ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1802).