Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wypłata Correction faktor jako świadczenie usług podlegające VAT

Artykuły | October 28, 2020 | DODATEK NR 9
0 900

W związku z tym, że występuje oczywisty związek pomiędzy czynnościami podejmowanymi przez Podatnika (zaniechanie skorzystania z opcji sprzedaży ciągnika na rzecz Kontrahenta zobowiązanego do wykupu) a wypłaceniem przez Kontrahenta środków finansowych w określonej wysokości (Correction Factor), to dojdzie do wykonania przez Podatnika na rzecz Kontrahenta czynności opodatkowanych VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 9 października 2020 roku, nr 0114-KDIP1-2.4012.300.2020.1.RD.

Sytuacja Podatnika

Podatnik mający siedzibę we Francji działa na terenie Polski poprzez oddział i jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT w związku z działalnością wykonywaną na terenie Polski. 
W celu poszerzenia oferty i zwiększenia sprzedaży świadczonych usług wraz z partnerem biznesowym będącym dostawcą ciągników siodłowych (oraz czynnym podatnikiem VAT) zawrze umowę, zgodnie z którą: Kontrahent będzie dostarczał ciągniki siodłowe wraz z osprzętem odpowiednio Podatnikowi (w przypadku gdy Podatnikowi świadczy na rzecz Klientów usługę leasingu lub najmu) albo Klientom (w przypadku gdy Podatnik świadczy na rzecz Klientów usługę pożyczki) a Podatnik będzie finansował możliwość używania (leasing, najem) lub nabycia (pożyczka) Ciągników przez Klienta. 
Dostarczanie Ciągników będzie się odbywać zarówno w relacji bezpośredniej na linii Oddział - Kontrahent jak i poprzez sieć dealerów Kontrahenta. Jednym z elementów relacji biznesowej łączącej strony będzie osobna umowa odkupu Ciągników będących przedmiotem finansowania przez Podatnika funkcjonująca pod nazwą M. W ramach M przewidziane zostały dwie sytuacje, w których Kontrahent będzie obowiązany do odkupu od Wnioskodawcy Ciągników: 

  1. w przypadku zaistnienia jednocześnie dwóch następujących zdarzeń, tj. upływu okresu umowy leasingu lub najmu oraz braku wykupu Ciągnika przez Klienta po upływie tego okresu Kontrahent przyznaje Oddziałowi opcję uprawniającą Oddział do sprzedaży Ciągnika Kontrahentowi za z góry określoną cenę;
  2. w przypadku naruszenia przez Klienta postanowień umowy (w szczególności niedotrzymania zobowiązań płatniczych) oraz przejęcia posiadania przez Podatnika finansowanego Ciągnika (opcja na wypadek przedterminowego wypowiedzenia przez Podatnika umowy z Klientem) Kontrahent przyznaje Oddziałowi opcję uprawniającą Oddział do sprzedaży Ciągnika Kontrahentowi za z góry określoną cenę; Wysokość Ceny odkupu uzależniona jest w szczególności od długości okresu, na jaki zostaje zawarta umowa lub od upływu czasu, w jakim Podatnik ewentualnie skorzysta z opcji sprzedaży Ciągnika Kontrahentowi. Jako alternatywę w przypadku przedterminowego zakończenia umowy strony przewidziały, iż Podatnik może dokonać wyboru czy sprzeda Ciągnik Kontrahentowi za cenę odkupu czy też dokona jego sprzedaży niezależnie na wolnym rynku. W przypadku podjęcia przez Podatnika decyzji o nieskorzystaniu z opcji zakupu Ciągnika przez Kontrahenta Kontrahent będzie obowiązany do pokrycia różnicy pomiędzy Ceną odkupu a kwotą uzyskaną przez Oddział na rynku (Correction factor) (przy założeniu, że kwota uzyskana na rynku będzie niższa od kwoty Ceny odkupu). 

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak stanowi art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Dyrektor wskazał, że występuje oczywisty związek pomiędzy czynnościami podejmowanymi przez Podatnika (zaniechanie skorzystania z opcji sprzedaży Ciągnika na rzecz Kontrahenta zobowiązanego do wykupu) a wypłaceniem przez Kontrahenta środków finansowych w określonej wysokości (Correction Factor). 
W odniesieniu do otrzymanych środków finansowych mamy do czynienia z transakcją ekwiwalentną – świadczeniem w zamian za wynagrodzenie określone w Umowie.
W związku z zawartą umową oraz czynnościami do których zobowiązane są strony tej umowy istnieją jasno określone strony świadczenia, tj. podmiot świadczący usługę (Podatnik, który zgadza się na to aby Kontrahent nie był zobowiązany do odkupu Ciągnika i sam dokonuje sprzedaży na wolnym rynku) i jej konkretny, indywidualnie określony nabywca (Kontrahent) który zobowiązany będzie jedynie do pokrycia różnicy pomiędzy Ceną odkupu a kwotą uzyskaną przez Podatnika na wolnym rynku, przy założeniu że kwota uzyskana na rynku będzie niższa od kwoty Ceny odkupu. 
Opisane czynności podejmowane przez Podatnika wykonywane są zatem w ramach umowy zobowiązaniowej, a Kontrahenta należy uznać za bezpośredniego beneficjenta tych czynności, który nie będzie zobowiązany do odkupu Ciągnika. Wystąpi tu konieczny element wzajemności, wystarczający do uznania, że otrzymywana kwota Correction Factor będzie wynagrodzeniem za określone czynności podejmowane przez Podatnika tj. za świadczone usługi w ramach umowy M. Tym samym z tytułu realizacji zapisów M w zakresie Correction factor (tj. wypłaty Correction factor) dojdzie do wykonania przez Podatnika na rzecz Kontrahenta czynności opodatkowanych VAT.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art.8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług