Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY / ZAKUPY

July 2, 2019

NR 91 (Lipiec 2019)

Zmiana przeznaczenia pojazdu nabytego w leasingu operacyjnym a obowiązek korekty odliczonego VAT

0 2569

Podatnik vatowiec kupił samochód w leasingu operacyjnym. Złożył VAT-26 i przez 1 rok odliczał 100% VAT. Prowadził ewidencję przebiegu. Następnie złożył VAT-26 aktualizację i od 1 maja 2019 używa samochodu do celów mieszanych odliczając 50% podatku z rat. Czy w związku z tym, musi skorygować VAT od 12 rat leasingowych, od których odliczył 100%? Kiedy taka korekta jest wymagana przy leasingu?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Odpowiedź
Czytelnik nie musi korygować odliczonego VAT. Korekta taka jest konieczna jedynie w przypadku leasingu finansowego. 

Uzasadnienie
W celu odpowiedzi na pytanie Czytelnika, przypomnijmy różnice w transakcjach zwanych leasingiem. Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu – finansowy i operacyjny. Leasing finansowy charakteryzuje się tym, że dla celów rachunkowych właścicielem przedmiotu umowy jest korzystający, czyli leasingobiorca. Przedmiot leasingu zostanie zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy, a podatek VAT należy uiścić w całości z góry, przy zapłacie pierwszej raty. Leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu leasingu po wpłacie ostatniej raty. Natomiast w leasingu operacyjnym, środek trwały w trakcie umowy stanowi własność finansującego (np. firmy leasingowej). Korzystający może wykupić i wykazać daną rzecz w ewidencji środków trwałych po zakończeniu okresu umowy. Do każdej raty leasingowej doliczany jest podatek VAT. 

Leasing finansowy traktowany jest jak dostawa, a lesing operacyjny jak usługa. 

W opisanym przypadku istotnym jest, że w zakresie wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, kwotę podatku naliczonego, co do zasady, stanowi 50% kwoty podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z tymi pojazdami (art.86a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług). Natomiast prawo do 100% odliczenia podatku przysługuje w sytuacji, gdy pojazd ten służy jedynie dla potrzeb opodatkowanej działalności Spółki i wówczas należy spełnić także dodatkowe warunki:
- zarejestrować samochód w urzędzie skarbowym na formularzu VAT-26,
- prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT,
- stworzyć regulamin użytkowania pojazdu w firmie.

Jednocześnie art.90b ust.1 pkt 1 ustawy o VAT wskazuje, że w przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy, o którym mowa w art.86a ust. 3 pkt 1 lit. a, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza, podatnik jest obowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu.

Czytelnik wskazał, że kupił samochód w leasingu operacyjnym. W rozumieniu przepisów ustawy o VAT Czytelnik nie nabył samochodu (nie został jego właścicielem), a jedynie nabył usługę korzystania z samochodu od firmy leasingowej, stąd nie musi korygować odliczonego od rat leasingowych podatku, bowiem nie nastąpiła zmiana wykorzystywania samochodu w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nabyto samochód.  W przypadku leasingu, korekta taka byłaby konieczna jedynie w sytuacji leasingu finansowego.


Podstawa prawna: art.86a ust.1, art.90b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.