Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zwolnienie od podatku sprzedaży udziału w prawie własności działek

Artykuły | January 28, 2020 | DODATEK NR 6
0 894

Sprzedaż udziału w działce niezabudowanej o nr ewidencyjnych 3 nie będzie objęta zwolnieniem od VAT, zgodnie z art.43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy, bowiem przepisy te odnoszą się wyłącznie do dostawy budynków, budowli lub ich części, natomiast działka to grunt niezabudowany. Sprzedaż budynku posadowionego na działce nr 2 oraz ogrodzenia (budowli) znajdującego się na działce nr 1 będzie korzystała ze zwolnienia od VAT, na mocy art.43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem od momentu pierwszego zasiedlenia przedmiotowego budynku oraz ogrodzenia do chwili ich sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata, a ponadto w całym okresie użytkowania budynku oraz ogrodzenia nie były ponoszone nakłady na ich ulepszenie, przekraczające 30% ich wartości początkowej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 stycznia 2020 roku 0112-KDIL2-3.4012.613.2019.3.EZ.

Sytuacja Podatnika

Podatnik wraz z kolegą aktem notarialnym zakupili nieruchomość składającą się z trzech działek wraz z budynkiem, stanowiącą jedną całość na osoby fizyczne od osoby fizycznej. Zakupioną nieruchomość Podatnik i jego kolega nabyli prywatnie, sprzedający nie wystawał faktury, w związku z tym nie było podatku VAT. 
W momencie zakupu właściciele nieruchomości prowadzili jednoosobowe odrębne działalności gospodarcze. Po pewnym czasie Podatnik wraz ze współwłaścicielem założyli Spółkę Cywilną i zarejestrowali ją pod adresem nabytej nieruchomości. Na działce nr 2 stoi budynek, w którym prowadzona była działalność gospodarcza – biurowo-handlowa. Ponadto na działce nr 1 Podatnik postawił ogrodzenie, które, jak oświadczył, stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane i od nabycia tego ogrodzenia przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Działka nr 3 stanowi natomiast grunt niezabudowany. Jak wynika z opisu sprawy, obiekty budowlane znajdujące się na działce nr 2 i 1 oraz działka nr 3 nie były udostępniane innym osobom na podstawie umów cywilnoprawnych poza Spółką Cywilną, która miała tam siedzibę. 

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art.43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego 
o kwotę podatku naliczonego. Na mocy art.43 ust. 1 pkt 9 ustawy – zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. 
Stosownie do art.43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, według art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • wybudowaniu lub
  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  • w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  • dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. 
Dyrektor wskazał, że sprzedaż udziału w działce niezabudowanej o nr ewidencyjnych 3 nie będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy, bowiem – jak wskazano wyżej – przepisy art.43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy odnoszą się wyłącznie do dostawy budynków, budowli lub ich części, natomiast ww. działka – jak wynika z opisu sprawy – to grunt niezabudowany. Dla opisanej transakcji nie zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku ani na podstawie art.43 ust. 1 pkt 9 ustawy, bowiem przedmiotowa działka stanowi teren budowlany. Nie zostaną także spełnione przesłanki w oparciu o art.43 ust. 1 pkt 2 ustawy, bowiem w związku z nabyciem udziału w działce nie wystąpił podatek, który mógłby podlegać odliczeniu lub nie. Tym samym zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, sprzedaż udziału w ww. gruncie będzie opodatkowana stawką VAT w wysokości 23%.

Z kolei sprzedaż budynku posadowionego na działce nr 2 oraz ogrodzenia (budowli) znajdującego się na działce nr 1 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z uwagi na fakt, że od momentu pierwszego zasiedlenia przedmiotowego budynku oraz ogrodzenia do chwili ich sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata, a ponadto w całym okresie użytkowania ww. budynku oraz ogrodzenia nie były ponoszone nakłady na ich ulepszenie, przekraczające 30% ich wartości początkowej. Konsekwentnie, również sprzedaż udziału w działkach o nr ewidencyjnych 1 oraz 2, na których posadowiony jest ww. budynek i ogrodzenie, korzystać będzie ze zwolnienia od opodatkowania VAT.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 8, art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 9, 10 i 10a ustawy o podatku od towarów i usług