Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT W BRANŻACH

August 13, 2019

DODATEK NR (Czerwiec 2019)

Zwolnienie od VAT usługi finansowania kosztów napraw wykonywanych przez autoryzowane serwisy obsługi

0 1022

Usługa polegająca na udzielaniu finansowania klientowi (ASO) na podstawie zaakceptowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe kosztorysu, będzie stanowić odpłatne świadczenie usług, zwolnione z opodatkowania na podstawie art.43 ust.1 pkt 38 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 maja 2019 roku, nr 0115-KDIT1-1.4012.90.2019.2.KM.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca planuje świadczyć na rzecz autoryzowanych serwisów obsługi (ASO) usługi finansowania kosztów napraw szkód, zgłoszonych przez właścicieli pojazdów w ramach zawartych polis OC/AC, na podstawie zaakceptowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe kosztorysów . Usługa będzie polegała na wypłatach środków w ramach przyznanego limitu na wskazany w umowie rachunek ASO na podstawie przedłożonego kosztorysu naprawy. Po dokonanej naprawie, ASO na wystawionej dla ubezpieczyciela fakturze VAT będzie podawać numer rachunku bankowego Wnioskodawcy. Ustalony dla ASO limit będzie limitem odnawialnym wypłacanym na podstawie zgłoszonych do sfinansowania kosztorysów. Każda spłata całości lub części limitu spowoduje odnowienie limitu o kwotę spłaconych środków, tak, że limit ten będzie mógł być wielokrotnie wykorzystywany, aż do wygaśnięcia umowy limitu. Za rzeczywiste kwoty finansowania pobierana będzie prowizja operacyjna, która pomniejszy wartość wypłacanych dla ASO środków oraz odsetki naliczane w cyklach miesięcznych. Za przyznanie limitu finansowania Wnioskodawca pobierze płatną jednorazowo prowizję początkową oraz płatną miesięcznie prowizję za gotowość, ustalone jako określony % przyznanego limitu, które będą wpłacane na jego rachunek bankowy.

Stanowisko Dyrektora

Na podstawie art.43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione są od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. Natomiast zgodnie z zapisem art. 43 ust. 15 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 37-41, nie mają zastosowania do: 

  1. czynności ściągania długów, w tym factoringu; 
  2. usług doradztwa; 
  3. usług w zakresie leasingu.     

Po analizie sprawy Dyrektor uznał, mając na uwadze cel świadczenia realizowanego w zakresie Nowej Usługi, a także charakter planowanych czynności, iż zasadne jest ocenianie tej transakcji jako czynności analogicznej do usługi udzielenia pożyczki lub kredytu i przyjął, że czynności wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz ASO nie będą wypełniały przesłanek do uznania ich za formę tzw. „faktoringu”. Przede wszystkim w przedmiotowej sytuacji nie dochodzi do nabycia wierzytelności (cesji wierzytelności) na podstawie umowy zawartej z ASO, ponadto Wnioskodawca nie świadczy żadnych dodatkowych czynności, które to czynności, jak wskazano wyżej, powinny towarzyszyć umowie faktoringowej. Jednocześnie cechy usługi wskazują, że czynności te nie kwalifikują się również do innej kategorii usług finansowych wyłączonych ze zwolnienia od podatku, a mianowicie do usług ściągania długów. Wnioskodawca nie zobowiązuje się do jakichkolwiek działań windykacyjnych w stosunku do towarzystwa ubezpieczeniowego. Celem usług świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz ASO jest finansowanie kosztów napraw wykonywanych przez autoryzowane serwisy obsługi w procesie likwidacji szkód. Omawiana usługa zakłada uruchomienie określonego limitu linii kredytowej służącej ww. finansowaniu. W świetle ustaleń Dyrektor stwierdził, że w omawianej sprawie nie znajdzie zastosowania art.43 ust. 15 ustawy o VAT, który wyłącza ze zwolnienia, o którym mowa w art.43 ust. 1 pkt 38, między innymi, czynności ściągania długów oraz factoringu. W konsekwencji, biorąc powyższe pod uwagę, planowana usługa polegająca na udzielaniu finansowania klientowi (ASO) na podstawie zaakceptowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe kosztorysu, będzie stanowić odpłatne świadczenie usług, zwolnione z opodatkowania na podstawie art.43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług. 

Podstawa prawna: art.43 ust. 1 pkt 38 i ust. 15 ustawy o podatku towarów i usług.