Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Klient biura rachunkowego – osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą – dokonał cesji praw z umowy deweloperskiej za „odstępnym”. Cesja została dokonana w trakcie trwania budowy, a więc przed wydaniem przez dewelopera lokalu. Jaką stawkę podatku, w świetle nowych informacji o opodatkowaniu tego rodzaju transakcji (odstępnego), należy zastosować?

Odpowiedź

Tego rodzaju cesję należy potraktować tożsamo jak usługę. W opisanym stanie faktycznym nie można mówić bowiem o dokonaniu dostawy towarów. W konsekwencji zastosowanie znajdzie 23-procentowa stawka VAT. 

Uzasadnienie

Dokonywanie cesji tożsamych do opisywanych w niniejszym stanie faktycznym od dłuższego czasu powodowało spory na linii podatnik – organy podatkowe. Niemniej szczególną uwagę należy zwrócić na wyrok siedmiu sędziów z dnia 24 czerwca 2024 r., sygn. akt: I FSK 1661/20. Stanowisko zajęte przez Naczelny Sąd Administracyjny (dalej jako: NSA) jest profiskalne, bowiem przyjęto, że właściwą stawką jest nie 8%, a 23% VAT. 
Zdaniem NSA kluczowy w tym zakresie jest fakt, czy cedent na moment dokonania cesji umowy deweloperskiej dysponuje prawem do rozporządzania lokalem jak właściciel. W tym miejscu warto przytoczyć sposób definiowania pojęcia „przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel”, które można odnaleźć m.in. w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Zdaniem organów podatkowych, w szczególności wskazanym w interpretacji indywidualnej z dnia 2 kwietnia 2021 r. nr 0111-KDIB3-3.4012.50.2021.1.PK:
„Innymi słowy pojęcie »przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel« dotyczy tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym”.
Powyższe pojęcie w tożsamy sposób rozumieją również sąd...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.