Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

2 marca 2015

Czy bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT

0 811

Firma X zawarła z firmą Y przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości. W między czasie Gmina skorzystała z prawa pierwokupu terenu i stała się jej właścicielem. Firma Y nadal użytkuje ten teren, posiada tam nakłady. Zatem Gmina zwróciła się z propozycją zawarcia umowy dzierżawy do Firmy X. Firma X odrzuciła propozycję i wniosła do sądu pozew o unieważnienie umowy pierwokupu (uznała ja za wadliwą). W tej sytuacji Gmina uznała to za bezumowne korzystanie z terenu i wystąpiła z roszczeniem. I tu pojawia się wątpliwość. Czy to roszczenie gminy należy uznać za odszkodowanie (bez VAT) czy wynagrodzenie (z VAT)? Firma X sprzeciwia się zapłacie jakichkolwiek zobowiązań (w tym podatku od nieruchomości także). Dodam że między stronami nie istniał żaden stosunek prawny (umowa) ponieważ jedna ze stron nie wyraża na to zgody. Czy w tym przypadku korzystanie z nieruchomości jako bezumowne nie podlega VAT? Czy należy potraktować je jako wynagrodzenie i tym samym opodatkować?

ODPOWIEDŹ

Umową przedwstępną jest umowa, przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Sprzedaż nieruchomości poprzedzona jest zwykle umową przedwstępną. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron transakcji. Zwykle kupujący ma pewność że sprzedający nie sprzeda nieruchomości komu innemu a sprzedawca, że w razie nie dojścia do skutku umowy otrzyma odszkodowanie.

Sprzedaż w rozumieniu cywilnoprawnym ma charakter umowy wzajemnej, do której odnosi się wyrażona w art. 488 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny zasada jednoczesnego wykonania świadczeń, tj. przeniesienia własności rzeczy lub praw i zapłacenia sprzedawcy ceny. Jednakże przepis ten przewiduje również wyjątki, z których najważniejsze znaczenie ma umowa pomiędzy stronami, albowiem w granicach zasady swobody umów ustanowionej w art. 3531 Kodeksu cywilnego strony mogą ustalić, że przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży kupujący może zapłacić część lub całość ceny.

Przyjęcie przez sprzedawcę ceny (zaliczki, zadatku) określonej z tytułu sprzedaży następuje na podstawie umowy przedwstępnej, zobowiązującej do przeniesienia własności. W umowie przedwstępnej jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy, którą Kodeks cywilny w art. 389 określa mianem umowy przyrzeczonej.

Jak wynika z pytania, Firma X zawarła z firmą Y przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości. W międzyczasie Gmina skorzystała z prawa pierwokupu terenu i stała się jej właścicielem. Firma Y nadal użytkuje ten teren, a Gmina zwróciła się do niej z propozycją zawarcia umowy dzierżawy. Firma Y odrzuciła propozycję i wniosła do sądu pozew o unieważnienie umowy pierwokupu (uznała ja za wadliwą).

Pytanie dotyczy możliwości dochodzenia przez Gminę roszczeń w stosunku do firmy Y z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości i opodatkowanie podatkiem VAT.

Umowa przedwstępna ma jedynie charakter czysto zobowiązaniowy bez skutku w postaci zbycia prawa. Prawo własności do momentu podpisania umowy właściwej pozostaje przy dotychczasowym właścicielu, a u przyszłego nabywcy pojawia się wyłącznie roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej w terminie wynikającym z podpisanej umowy przedwstępnej. Zatem zawarcie umowy przedwstępnej Firmy X i Y nie powoduje skutków podatkowych, ponieważ jest ona jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności nieruchomości w określonym terminie. Jeżeli z tytułu tej umowy Firma Y zapłaciła zaliczkę, to zgodnie z obowiązującymi przepisami gdy nie została zrealizowana umowa przedwstępna, to wygasło zobowiązanie podatkowe wynikające z otrzymania zaliczki na poczet dostawy wynikającej z niezrealizowanej ostatecznie umowy. Opodatkowaniu VAT co do zasady podlegają bowiem dostawy towarów i świadczenie usług, a nie płatności dokonane z tytułu tych transakcji.

Z pytania wynika, że Gmina zwróciła się z propozycją zawarcia umowy dzierżawy do Firmy Y, która nadal użytkuje ten teren. Firma Y nie zgodziła się na tę propozycję.

Nieruchomości gruntowe są, zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny, częścią powierzchni ziemskiej i stanowią odrębny przedmiot własności.

W myśl art. 47 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego, część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.