Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Darowizna najbliższej osobie wycofanego samochodu ze środków trwałych a VAT

Artykuły | 28 sierpnia 2020 | NR 105
0 901

Prowadzę działalność gospodarczą. Kupiłem samochód na firmę jednak nie odliczyłem podatku vat, ponieważ byłem zwolniony z VAT. Obecnie będąc czynnym podatnikiem vat chcę wycofać samochód ze środków trwałych i przekazać córce w formie darowizny. Czy będę musiał odprowadzić VAT od tej transakcji?

Odpowiedź

Nie, ponieważ przy nabyciu samochodu Czytelnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia. 

Uzasadnienie

Zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu VAT podlegają  min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, a przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Zatem, gdy przedmiotem dostawy są towary i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów jest przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W tym miejscu nadmienić trzeba, że zgodnie z art. 47 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Stosownie więc do art. 47 §2 Kodeksu cywilnego, częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
Zatem, nieodpłatne przekazanie towaru - na cele osobiste podatnika bądź darowizna członkowi najbliższej rodziny podatnika - podlega opodatkowaniu po łącznym spełnieniu warunków zawartych w art. 7 ust. 2 ustawy, tj. jeżeli:

  • dokonujący nieodpł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.