Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Mam zaległości w vat. Urząd prowadzi egzekucję. Obecnie chciałbym dobrowolnie zapłacić i nie ponosić kosztów związanych z wpłatą. Czy w obecnym stanie prawnym istnieje możliwość dobrowolnej wpłaty bez ponoszenia kosztów do starych zaległości VAT?

Odpowiedź

Tak, bowiem zgodnie z obowiązującym od 30 lipca 2020 roku art. 67e ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji istnieje możliwość dobrowolnej zapłaty należności pieniężnej z tytułu m.in. vat wraz z odsetkami, kosztami upomnienia i kosztami egzekucyjnymi (jeżeli takie powstały wcześniej) w siedzibie organu egzekucyjnego. Dobrowolną wpłatę można dokonać gotówkowo lub bezgotówkowo do organu egzekucyjnego. Jednakże, zapłaty w formie bezgotówkowej można dokonać w siedzibie organu egzekucyjnego, jeżeli organ ten posiada ku temu warunki techniczne. 
Tylko od dobrowolnej wpłaty nie są naliczane i pobierane koszty egzekucyjne. Jeżeli jednak, egzekucja była wcześniej wszczęta i wskutek czynności organu egzekucyjnego powstały koszty egzekucyjne, to koszty naliczone wcześniej są należne do zapłaty.

Uzasadnienie

Zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji środkiem egzekucyjnym w egzekucji należności pieniężnych są poniższe czynności administracyjnego organu egzekucyjnego: egzekucja z pieniędzy, z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego oraz ubezpieczenia społecznego, a także z renty socjalnej, z rachunków bankowych, z innych wierzytelności pieniężnych, z praw z instrumentów finansowych w rozumieniu przepisów o  obrocie instrumentami finansowymi, zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku, oraz z wierzytelności z rachunku pieniężnego służącego do obsługi takich rachunków, z papierów wartościowych niezapisanych na rachunku papierów wartościowych, z weksla, z  autorskich praw majątkowych i  praw pokrewnych oraz z  praw własności przemysłowej, z udziału w spółce z  ograniczoną odpowiedzialnością, z  pozostałych praw majątkowych, z ruchomości, z  nieruchomości. 
Środki te stosuje się na podstawie wystawionego przez wierzyciela tytułu wykonawczego. Należy zauważyć, że egzekucji administracyjnej na podstawie art. 2 §1 pkt 1 podlegają podatki, opłaty i  inne należności, do których stosuje się przepisy działu III ustawy z  dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa. Zatem, zaległości powstałe w podatku od towarów i usług ściągane są w trybie procedur zawartych w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez organ podatkowy w związku z zaległościami w podatku od towarów i usług organ egzekucyjny posiada legitymacje do prowadzenia egzekucji poprzez stosowanie ww. środków egzekucyjnych.

Wśród tych środków ustawodawca zawarł egzekucję z pieniędzy. Podkreślić trzeba, że dopiero zmiany do ustawy egzekucyjnej, które weszły w życie w dniu 30 lipca 2020 roku uszczegółowiły procedury związane z zastosowaniem tego środka. 
Zatem, zgodnie z przepisami zawartymi w dziale II – rozdział 1a: egzekucja z pieniędzy – ustawy egzekucyjnej organ egzekucyjny stosuje egzekucję z pieniędzy poza siedzibą tego organu poprzez  ustne wezwanie zobowiązanego do  zapłaty egzekwowanej należności pieniężnej, odsetek z  tytułu niezapłacenia jej w  terminie, kosztów upomnienia i kosztów egzekucyjnych oraz  pobranie od zobowiązanego tych należności poprzez pobranie tych zobowiązań gotówką lub bezgotówkowo przy użyciu terminala płatniczego.
Na pobraną należność pieniężną, odsetki z  tytułu niezapłacenia jej w  terminie, koszty upomnienia i koszty egzekucyjne niezwłocznie wystawia się pokwitowanie pobrania, które zawiera:

  1. podstawę prawną pobrania;
  2. oznaczenie organu egzekucyjnego;
  3. numer tytułu wykonawczego;
  4. serię i numer pokwitowania pobrania;
  5. imię i nazwisko lub nazwę zobowiązanego;
  6. kwotę pobrania;
  7. imię, nazwisko i stanowisko służbowe pracownika obsługującego organ egzekucyjny, wystawiającego pokwitowanie pobrania;...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.