Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznej na bloku mieszkalnym wspólnoty mieszkaniowej ... – jaką stawkę VAT należy zastosować?

Artykuły | 30 maja 2023 | NR 137
0 811

Zajmujemy się instalacją paneli fotowoltaicznych. Mamy wykonać usługę dla wspólnoty mieszkaniowej. Panele będą zamontowane na bloku. Czy musimy sprawdzać, jaka jest powierzchnia mieszkań, żeby zastosować stawkę 8% VAT?

Odpowiedź

Właściwa stawka podatku dla świadczenia kompleksowego, w skład którego wchodzi: dostawa oraz montaż paneli fotowoltaicznych, będzie zależna od odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Czy usługa stanowi termomodernizację?
  • Czy usługa dotyczy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym?

W wypadku udzielenia twierdzącej odpowiedzi na obydwa pytania właściwa stawka VAT to 8% bez względu na fakt, czy w budynku mieszczą się lokale, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Uzasadnienie

Obniżona 8-proc. stawka VAT znajdzie zastosowanie w sytuacji, w której:

  • dokonywane świadczenie kompleksowe dotyczy termomodernizacji,
  • świadczenie dokonywane jest w obrębie obiektów budowlanych lub ich części, które zaliczane są do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Powyższe przesłanki muszą zostać spełnione łącznie.

Świadczenie kompleksowe, czyli jakie?

Zasadą jest, że w wypadku transakcji w VAT każde świadczenie rozpatrywane jest jako niezależne i oddzielne. Zdarza się jednak, że dokonywane świadczenia są ze sobą tak ściśle powiązane, że tworzą całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter. Wówczas mówimy o świadczeniu kompleksowym.
Organy podatkowe w wydawanych wiążących informacjach stawkowych zgadzają się z podatnikami, że usługa polegająca na dostawie elementów oraz montażu instalacji fotowoltaicznej ma na celu zamontowanie instalacji, bowiem klient nie zdecydowałby się w takiej sytuacji na samą usługę dostawy elementów niezbędnych do wykonania instalacji fotowoltaicznej.

Pamiętaj!
Świadczenie kompleksowe składa się ze świadczenia głównego (montaż instalacji) oraz z usług i świadczeń pomocniczych, które służą wykonaniu świadczenia głównego (dostawa elementów). W takiej sytuacji świadczenie pomocnicze powinno być traktowane na gruncie ustawy o VAT tak samo jak świadczenie główne, w szczególności w odniesieniu do stawki podatku.

Należy jednak pamiętać, że z uwagi na różne występujące stany faktyczne każdą sytuację należy analizować odrębnie oraz każdorazowo ustalać, czy w konkretnej sprawie występuje świadczenie kompleksowe.

Przesłanka nr 1, czyli co oznacza termomodernizacja

Termomodernizacją są czynności, których przedmiotem jest całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji. Montaż paneli fotowoltaicznych niewątpliwie zapewnia możliwość dywersyfikacji źródeł energii, wobec czego tę przesłankę w analizowanym wypadku należy uznać za spełnioną.

Przesłanka nr 2, czyli czy blok mieszkalny zalicza się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym?

W tym miejscu należy odwołać się do definicji budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Stosownie do ustawy o VAT są to: „obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, oraz obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii”.
Zgodnie z definicją obiektu budownictwa mieszkalnego wskazanej w tzw. słowniczku ustawowym ustawy o VAT – pod pojęciem tym rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.
Blok mieszkalny zaklasyfikowany jest w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 pod symbolem 112 „budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe”, wobec czego spełnia powyższą definicję i może być uznany za budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym.
Jednocześnie warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyłączenie wprowadzone przez ustawodawcę, zgodnie z którym do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia przekracza 300 m2,
  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Organy podatkowe zgadzają się z podatnikami, że w sytuacji, w której usługi nie są wykonywane na potrzeby lokali mieszkalnych, a na rzecz całego konkretnego budynku wielomieszkaniowego, istnieje możliwość zastosowania 8-proc. stawki podatku.
Obniżona stawka podatku znajdzie wtedy zastosowanie bez względu na fakt, czy w budynku mieszczą się lokale, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Podstawa prawna

  • Artykuł 2 pkt 12 w zw. z art. 41 ust. 12–12e ustawy VAT (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 z późn. zm.),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie PKOB (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.),
  • art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 438 z późn. zm.).