Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

2 kwietnia 2019

NR 88 (Kwiecień 2019)

Ewidencja VAT usług opodatkowanych w kraju usługobiorcy

0 1015

Sprzedaję w Polsce usługi naprawy części, jestem VAT-owcem niezarejestrowanym dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego.  Wyświadczyłem usługę na rzecz klienta z Niemiec, który okazał się nr VAT unijnym, na kwotę 120 zł brutto. Wystawiłem fakturę 23% VAT. W pliku JPK razem z nazwą kontrahenta wpisuję jego nr VAT unijny, czy poprawnie? Czy może nie powinienem wpisywać jego nr VAT (brak) i traktować to jako sprzedaż za granicę dla osoby fizycznej?

Odpowiedź

Usługa świadczona przez Czytelnika, na rzecz podatnika z innego kraju UE, co do zasady podlega opodatkowaniu przez usługobiorcę. Czytelnik błędnie zatem opodatkował usługę na terenie Polski.

Świadczenie usług poza terytorium kraju należy ująć w ewidencji sprzedaży oraz w JPK, wraz z danymi służącymi identyfikacji konkretnej transakcji, w tym numeru VAT kontrahenta.

 

Uzasadnienie

  W sytuacji świadczenia usług na rzecz zagranicznych kontrahentów prowadzących działalność gospodarczą,  podatnik często spotyka się z dylematem, czy opodatkować daną usługę, czy pozostawić opodatkowanie kontrahentowi.

 Najważniejszą kwestią, którą muszą rozstrzygnąć podatnicy w celu prawidłowego opodatkowania świadczonych przez siebie usług jest to, czy usługa w ogóle powinna być opodatkowana w Polsce. W tym celu należy określić miejsce świadczenia usługi oraz kto jest podatnikiem odpowiedzialnym za opodatkowanie usługi. 

Zgodnie z art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług, na potrzeby określenia miejsca świadczenia usług przez podatnika rozumie się:

 

  • podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat tej działalności,

  • osobę prawną niebędącą podatnikiem, o którym mowa powyżej, która jest zidentyfikowana do celów podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej (a więc jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce lub innym kraju członkowskim Unii Europejskiej).

 

Miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika, zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art. 28b ust.1 ustawy o VAT, jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Zatem jeśli Czytelnik, podatnik VAT, wyświadczył usługę na rzecz podatnika, który dla tej transakcji okazał się nr VAT unijnym, to zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami, usługa ta powinna być opodatkowana przez kontrahenta, na terenie Niemiec.

Czytelnik powinien zatem dokonać korekty faktury, która obok elementów obowiązkowych, powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec, oraz:

 

  1. adnotację, że po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.