Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Pełnomocnik mojej firmy wystawił fakturę bez mojej wiedzy, czy muszę od niej odprowadzić VAT?

Odpowiedź
Tak. Jeśli przedsiębiorca powierzył całość swoich spraw związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą pełnomocnikowi, to musi ponieść „konsekwencje” związane z wystawioną fakturą. Tak też wypowiedział się NSA w wyroku z 30 września 2020 r. (sygn. akt I FSK 1904/17). Przepis art. 108 ustawy o VAT zakłada wprawdzie działanie podmiotu, który wystawił fakturę, ale działanie to nie musi polegać na własnoręcznym sporządzeniu dokumentu faktury (może ona zostać wystawiona np. przez pełnomocnika). 

Uzasadnienie
Istotą sporu zakończonego wyrokiem NSA z 30 września 2020 r. (sygn. akt I FSK 1904/17) było, kto w rozumieniu art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest obowiązany do zapłaty - podmiot, którego dane w fakturze zostały ujęte w pozycji sprzedawcy, czy też ten, kto fizycznie wystawił fakturę i wprowadził ją do obrotu (tutaj - pełnomocnik).
Przepis art. 108 ust. 1 ustawy o VAT wprowadza szczególny obowiązek zapłaty podatku, pomimo braku powstania po stronie wystawcy faktury obowiązku podatkowego z tytułu dokonania czynności opodatkowanej. W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. 
Z powołanego przepisu wynika, że każda osoba wykazująca podatek VAT na fakturze lub innym dokumencie służącym jako faktura jest obowiązana do jego zapłaty. Co więcej, jak stwierdził NSA w wyroku z 20 kwietnia 2021 r. (sygn. akt I FSK 1996/17), „również wtedy gdy został on wykazany nienależnie, tzn. gdy nie jest wymagalny z uwagi na powstanie obowiązku podatkowego, czyli gdy taka faktura dokumentuje: czynność niepodlegającą opodatkowaniu lub zwolnioną od podatku, lub czynność, która w rzeczywistości nie zaistniała, lub c...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.