Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Faktura zbiorcza bez otrzymanych od klienta paragonów

Artykuły | 28 listopada 2019 | DODATEK NR 5
0 945

Podatnik ma obowiązek wystawienia faktur dokumentujących sprzedaż dokonywaną na rzecz podatników prowadzących działalność gospodarczą (Klientów). Przy czym może on wystawiać faktury zbiorcze, które uwzględnią wszystkie transakcje zrealizowane przez danego Klienta w ramach programu B na stacji paliw Podatnika w danym miesiącu. Realizacja tego obowiązku jest niezależna od tego czy Podatnik zaewidencjonował daną sprzedaż na kasie rejestrującej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 listopada 2019 roku, nr 0112-KDIL2-2.4012.573.2019.1.MŁ.

Sytuacja Podatnika

Podatnik prowadzi współpracę w ramach umowy franczyzy z „A” i dokonuje m.in. sprzedaży detalicznej paliw silnikowych, usług i produktów pozapaliwowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, rolników ryczałtowych oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.  
Podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą (Klientom), Podatnik oferuje przystąpienie do Programu B, którego ideą jest przyznanie uczestniczącym w nim Klientom opustu cenowego do paliwa, produktów pozapaliwowych oraz usług, którzy przy zakupie ww. asortymentu przedstawią/ wykorzystają/okażą uprzednio wydane Karty B. Transakcje dokonywane przy użyciu Karty B są fiskalizowane. Klient po dokonaniu transakcji otrzymuje paragon fiskalny. Paragon fiskalny jest wydawany Klientowi i każdorazowo zawiera NIP Klienta. Podatnik na żądanie Klienta wystawia fakturę zbiorczą do transakcji udokumentowanych uprzednio wystawionymi paragonami fiskalnymi, zawierającymi NIP tego Klienta, ale nie otrzymuje od Klienta tych paragonów. Użycie Kart B przez Klienta, pozwala Podatnikowi na automatyczną (systemową) identyfikację tego Klienta oraz automatyczne (systemowe) powiązanie transakcji dokonanych przez tego Klienta do danych identyfikacyjnych znajdujących się w systemie. Dowodami pozwalającymi na jednoznaczną identyfikację transakcji oraz Klienta są – obok Karty B – dokumenty wewnętrzne, generowane przez system informatyczny stacji paliw Wnioskodawcy („Dowód Wydania”) oraz egzemplarze paragonów fiskalnych, pozostające w pamięci kas fiskalnych, bowiem kopie paragonów fiskalnych są przechowywane w formie elektronicznej – bezpośrednio na elektronicznym nośniku pamięci kasy fiskalnej.
Faktura zbiorcza jest wystawiana Klientowi na jego żądanie, maksymalnie za okres jednego miesiąca kalendarzowego. 

Stanowisko Dyrektora

W myśl art.106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.