Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, pojechał na wycieczkę do USA. Kupił tam przenośny głośnik o wartości 200 dolarów. Do kraju wracał samolotem, na lotnisku nie zgłosił nic do oclenia. Od sprzedawcy dostał jedynie paragon. Teraz przedsiębiorca chciałby używać głośnika w prowadzonej działalności gospodarczej. Jak powinien rozliczyć to nabycie w VAT?

Odpowiedź

Rozliczenie importu głośnika w podatku od towarów i usług wymagałoby złożenia zaległego zgłoszenia celnego. Można rozważyć, czy – biorąc pod uwagę okoliczności sprawy oraz stosunkowo niewielką wartość głośnika – nie pozostać przy uznaniu, że przywóz miał miejsce dla celów użytku prywatnego i zrezygnować z rozliczania nabycia w ramach działalności gospodarczej.

Uzasadnienie

Z opisu sytuacji przedsiębiorcy wynika, że, przywożąc głośnik do Polski, nie zgłosił go właściwym organom celnym. Wprawdzie cło na sprzęt elektroniczny przywożony z USA wynosi 0%, jednak nie zwalnia to z obowiązku dokonania właściwego zgłoszenia celnego w wypadku przywozu na cele działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca chciałby używać głośnika na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a w szczególności ująć wydatki na jego nabycie w kosztach uzyskania przychodów, to również musi rozliczyć VAT należny z tytułu importu. Przepisy ustawy o VAT przewidują liczne zwolnienia dla różnych kategorii importu towarów. Zwolniony z VAT jest import towarów w bagażu osobistym po spełnieniu łącznie następujących warunków. 
Na podstawie art. 56 ust. 1 i 2 ustawy o VAT:

  1. Zwalnia się od podatku import towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego przybywającego z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, jeżeli ilość i rodzaj tych towarów wskazują na przywóz o charakterze niehandlowym, a wartość tych towarów nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 300 euro.
  2. W przypadku podróżnych w transporcie lotniczym i morskim zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się do importu towarów, których wartość nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 430 euro.

Ważne!
Przez bagaż osobisty rozumie się cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym, wjeżdżając na terytorium kraju, jak również bagaż, który przedstawi on później organom celnym, pod warunkiem przedstawienia dowodu, że bagaż ten był zarejestrowany jako bagaż towarz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.