Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Import towaru a prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu

Artykuły | 2 sierpnia 2024 | NR 4
0 194

Prowadzę JDG, jestem czynnym podatnikiem VAT, posiadam status podatnika podatku od wartości dodanej. Zakupiłem w Kanadzie samochód osobowy od kontrahenta zagranicznego. Samochód został nabyty na terytorium Niemiec. Kontrahent kanadyjski zaimportował ten samochód i dokonał jego dostawy na terytorium Niemiec. Kontrahent posługuje się również numerem niemieckim. W jaki sposób mam rozliczyć taką transakcję w pliku JPK?

Odpowiedź

Czytelnik powinien rozliczyć w pliku JPK_VAT transakcję wewnątrzwspólnotową jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, zakładając, że kontrahent kanadyjski jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech i działa przez swojego przedstawiciela podatkowego. Na podstawie wystawionej faktury przez kontrahenta kanadyjskiego Czytelnik powinien wykazać w pliku transakcję WNT.

Uzasadnienie

Według ustawy o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) należy rozumieć jako przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel, w przypadku gdy towar jest transportowany lub wysyłany przez dokonującego dostawy, nabywcę lub na ich rzecz na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego, gdzie rozpoczęła się wysyłka lub transport towaru. Samochód został nabyty od kontrahenta kanadyjskiego, jednak wcześniej został przemieszczony na terytorium Niemiec i objęty przez niego procedurami celnymi. Zatem przemieszczenie tego samochodu na terytorium kraju dla kontrahenta polskiego będzie stanowić wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT). 
Z opisu sprawy wynika, że samochód został przez kontrahenta kanadyjskiego zaimportowany na terytorium Niemiec, tam również podlegał procedurom celnym według odrębnych przepisów obowiązujących w Niemczech, a następnie Czytelnik (kontrahent polski) przemieścił samochód do Polski w ramach transakcji WNT. Polski podatnik rozliczy z tego tytułu WNT, tj. odprowadzi podatek należny na terytorium kraju. Czytelnik będzie miał również prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od tego, w jaki sposób Czytelnik będzie wykorzystywał samochód w swojej działalności (100% lub ograniczone prawo do 50%). Ze względu na to, że samochód będzie na terytorium kraju zarówno użytkowany przez...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.