Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Import usług – podatek należny i naliczony

Artykuły | 31 sierpnia 2020 | DODATEK NR 8
0 740

W przypadku gdy Podatnik dokonał zapłaty zaliczki z tytułu importu usług w kwietniu 2018 roku, lecz przed upływem trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do wpłaconej zaliczki powstał obowiązek podatkowy - powinien kwotę podatku należnego wykazać w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wpłaty tej zaliczki. Co oznacza, że Podatnik jest zobowiązany dokonać korekty deklaracji podatkowej, w której obowiązany był rozliczyć podatek należny od zaliczki w zakresie importu usług. Natomiast kwotę podatku naliczonego powinien zwiększyć w rozliczeniu za okres rozliczeniowy „na bieżąco”.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 7 sierpnia 2020 roku 0114-KDIP1-2.4012.187.2020.1.RD. 

Sytuacja Podatnika

Podatnik świadczył w okresie od czerwca 2017 r., do maja 2018 r. usługi (głównie obsługi administracyjnej) na rzecz zleceniodawców z Wielkiej Brytanii. Usługi te polegały przede wszystkim na bieżącej obsłudze maili, weryfikacji kompletności dokumentacji przedłożonej przez klientów, obsługi telefonów i komunikatorów internetowych samodzielnie lub przez podwykonawców oraz bieżący nadzór nad podwykonawcami. 
W ramach obsługi administracyjnej Podatnik pozyskiwał część usług objętych obowiązkiem podatku VAT, od innego podwykonawcy - spółki A. Itd. z Wielkiej Brytanii. Usługi A. Itd. realizowane były w sposób ciągły z okresami rozliczeniowymi miesięcznymi i polegały, w uproszczeniu, na bieżącej weryfikacji zgromadzonej dokumentacji. Spółka A. Itd. również w tamtym okresie była czynnym podatnikiem VAT i z tytułu świadczonych usług wystawiała faktury VAT zgodnie z rygorem odwrotnego obciążenia. 
W związku ze świadczonymi usługami wystawiona była również faktura za obsługę w miesiącu maj 2018 roku, z której to Podatnik w całości uwzględnił VAT należny i naliczony w deklaracji złożonej za ten miesiąc. Jednakże Podatnik dokonał zapłaty tytułem zaliczki częściowo już w kwietniu 2018 roku, a zatem w okresie rozliczeniowym poprzednim. Mimo to, pełna kwota wynikająca z przedmiotowego importu usług, zarówno podatku należnego i naliczonego, wykazana została za miesiąc maj 2018 r. 
Z uwagi na utratę kontrahentów i brak skuteczności w uzyskaniu nowych klientów Podatnik od czerwca 2018 nie wystawia faktur sprzedażowych oraz jedynie nieliczne faktury kosztowe typu: najem lub comiesięczne usługi księgowe. 
Nieprawidłowość w braku wykazania kwoty wypłaconej zaliczki dostrzeżono dopiero w lutym 2020 roku.

Stanowisko Dyrektora

1. Z art. 86 ust. 10b ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. wynika, że dla obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego istotne jest równoczesne uwzględnienie kwoty podatku należnego we właściwej deklaracji podatkowej (tj. tej, w której rozlicza się podatek VAT z uwzględnieniem terminu powstania obowiązku podatkowego), przy czym nie może to nastąpić później niż w ciągu trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli następuje to w terminie późniejszym, podatnik nie traci prawa do odliczenia podatku, ale wykona je w deklaracji podatkowej składanej „na bieżąco”. 
Dyrektor wskazał, że przytoczona norma prawna nie modyfikuje zasady wykazania podatku należnego umożliwiając podatnikowi jego wykazanie w kolejnym (w przedmiotowym przypadku w maju 2018 r.) miesiącu od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu usług. Obowiązek podatkowy w odniesie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.