Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymaliśmy fakturę zakupu, był to zakup aplikacji, faktura zawiera podatek VAT (stawka 23%), wystawiona w polskich złotówkach, ale nie zawiera danych sprzedawcy tylko na dole faktury jest zaznaczone, że to organizacja z Irlandii, również zaznaczono NIP-UE. Jak rozpoznać taką operację, jako import usług w Unii Europejskiej, czy zwykłą, polską fakturę kosztową?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli kontrahent posiada w Polsce siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub zwykłe miejsce pobytu i z niego świadczy usługę na rzecz kontrahenta polskiego, to faktura zawierająca podatek VAT w wys. 23% stanowi dla Czytelnika podstawę do odliczenia podatku. W przeciwnym razie, zakup stanowi dla Czytelnika import usługi, który należy opodatkować od wartości brutto wykazanej na fakturze. Obowiązek podatkowy powstanie wówczas z chwilą wykonania usługi lub wcześniejszej jej zapłaty. 

UZASADNIENIE

W pierwszej kolejności Czytelnik powinien zwrócić uwagę na brakujące podstawowe elementy w otrzymanej fakturze. Zarówno w ustawie o podatku od towarów i usług (w art. 106e) jak również Dyrektywie 112 (w art. 226) określone zostały podstawowe dane jakie powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura. Są to m.in. pełna nazwa (nazwisko) i adres podatnika oraz nabywcy lub usługobiorcy. Przepisy te określają również w jakiej walucie powinna być wystawiona faktura. 
I tak kwoty wykazywane na fakturze mogą być wyrażone w dowolnej walucie, pod warunkiem że kwota VAT należnego jest wyrażona w walucie krajowej państwa członkowskiego. 
Dla prawidłowego rozliczenia VAT w przypadku świadczenia usług niezbędne jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Co do zasady, miejscem świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. 
W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, w innym miejscu niż jego siedziba, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
W przypadku natomiast, gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Przepis ten pokazuje wyraźnie jak ważne jest wskazanie na fakturze adresu usługodawcy.
Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. 
Z kolei zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki - usługodawcą jest podatnik, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, b) usługobiorcą jest, w przypadku usłu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.