Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jaką zastosować stawkę podatku VAT w przypadku dzierżawy konia dla dzierżawcy ze Szwajcarii

Artykuły | 7 stycznia 2020 | NR 97
0 1487

Umowa dzierżawy konia zawarta będzie pomiędzy polskim podatnikiem VAT (wydzierżawiający) a szwajcarską firmą z siedzibą w Szwajcarii (dzierżawca), która jest podatnikiem VAT w Szwajcarii. Koń w ramach umowy dzierżawy będzie fizycznie przebywał w Niemczech w ośrodku treningowym, nie należącym do tego kontrahenta.

Odpowiedź

Zobowiązanym do rozliczenia VAT jest szwajcarski nabywca tej usługi. Dla Państwa firmy taka usługa jest czynnością niepodlegającą VAT.

Uzasadnienie

Miejsce opodatkowania należy ustalić zgodnie z art.28b ust.1  ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Dla tego rodzaju usługi wykonywanej na rzecz podatnika, ustawodawca nie ustalił szczególnego spsobu ustalenia miejsca opodatkowania.
Zatem miejscem opodatkowania dzierżawy konia jest terytorium Szwajcarii, a zobowiązanym do rozliczenia VAT jest szwajcarski nabywca tej usługi. Dla polskiej firmy taka usługa jest czynnością niepodlegającą VAT. W tej sytuacji, faktura stwierdzająca wykonanie usługi, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem powinna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”  („reverse charge”)  - art.106e pkt 18 ustawy o VAT.
Zgodnie z art.109 ust.3a ustawy o VAT należy taką usługę ująć w ewidencji z podaniem nazwy usługi oraz wartości netto usługi uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. W przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19a ust. 1-3 i 8. Moment ujęcia usług w ewidencji zależny jest od tego, w oparciu o jaki przepis określono miejsce świadczenia danej usługi. 
W pytaniu nie podano informacji dot. zapłaty i jaki jest rodzaj usługi (całościowa, częściowa, ustalone po sobie terminy płatności, ciągła). Dlatego podajemy różne momenty ujęcia tej usługi w ewidencji. 
W przypadku usług, dla których miejsce świadczenia ustala się według zasady ogólnej, czyli zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, obowiązek ujęcia w ewidencji powstaje:

  • z chwilą wykonania tych usług,
  • w przypadku wykonania części usługi, dla której to cz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.