Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę cukiernię (na PKPiR), z okazji Świąt Wielkanocnych zamierzam bezpłatnie przekazać organizacji pozarządowej 50 kg wypieków dla podopiecznych hospicjum. Czy ta operacja będzie podlegała VAT?

Odpowiedź

Dostawy żywności, z wyjątkiem napojów alkoholowych, do organizacji pożytku publicznego przeznaczone wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT. 

Uzasadnienie

Darowizna towaru, co do zasady, powinna być traktowana jako dostawa towaru i po spełnieniu określonych warunków - podlegać opodatkowaniu VAT na mocy art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (zob. też wyrok NSA z 20 września 2018 r., sygn. akt I FSK 1029/18). 
Wyjątek od tej reguły określa m.in. art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT, na mocy którego darowizna może być zwolniona z opodatkowania, jeśli:

  1. przedmiotem darowizny są produkty spożywcze, z wyłączeniem alkoholu,
  2. odbiorcą darowizny jest organizacja pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
  3. celem darowizny jest działalność charytatywna, prowadzona przez tę organizację. 

Ponadto przedsiębiorca zachowuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług (zakup składników, opakowań, usług transportowych) związanych z przekazanymi nieodpłatnie wypiekami do organizacji pożytku publicznego na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Możliwość taka wynika wprost z art. 86 ust. 8 pkt 3  ustawy o VAT.

Natomiast według art. 43 ust. 12 ustawy o VAT zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 16, stosuje się pod warunkiem posiadania przez dokonującego dostawy towarów dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.
Jeżeli jednak:

  1. określenie przeznaczenia otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nie jest możliwe na podstawie prowadzonej przez tę organizację dokumentacji, lub
  2. wykorzystanie otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nastąpiło na cele inne niż cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację
    - zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 tej ustawy, nie stosuje się.

Przedsiębiorca powinien sporządzić umowę darowizny z określeniem wartości darowizny (zob. art. 888 i następne ustawy Kodeks cywilny), jak również udokumentować przekazanie darowizny rzeczowej protokołem przekazania darowizny. Przepisy nie określają wprost, jakie elementy powinny...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.