Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

2 lutego 2014

Kiedy można zastosować stawkę 0% VAT w eksporcie towarów

0 891

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży elementów drewnianych. Sprzedaż prowadzi na rzecz podmiotów spoza terytorium Wspólnoty (eksport bezpośredni). Przy dokonywaniu odprawy korzysta z usług Agencji Celnej, która dla potrzeb procedur celnych działała jako przedstawiciel bezpośredni. Mamy problem z określeniem daty otrzymania dokumentów. Czy Spółka dla celów spełnienia wymogów niezbędnych dla zastosowania stawki 0% jest uprawniona do przyjęcia, jako daty otrzymania dokumentu celnego (komunikatu IE-599) potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium UE, datę otrzymania dokumentu celnego przez Agencję Celną, czy będzie to data otrzymania dokumentów przez Spółkę od Agenta?

ODPOWIEDŹ

W opisanej przez Państwa sytuacji za datę otrzymania komunikatu IE-599 Spółka będziecie mogła przyjąć datę wpływu przedmiotowego komunikatu do Agencji Celnej pod warunkiem, że Agencja Celna działa na podstawie udzielonego przez Państwa upoważnienia do działania w formie przedstawicielstwa bezpośredniego lub pośredniego.

UZASADNIENIE

Regulacje dotyczące uprawnienia Spółki do działania przy dokonywaniu procedur celnych przy pomocy przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego wynikają z Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (zwany dalej WKC). I tak, na mocy art. 5 ust. 1 na warunkach określonych w art. 64 ust. 2 i z zastrzeżeniem przepisów przyjętych w ramach art. 243 ust. 2 lit. b) każda osoba ma prawo do działania przez przedstawiciela reprezentującego ją przed organami celnymi celem dokonania wszelkich czynności i formalności przewidzianych w przepisach prawa celnego. Przy czym w myśl wskazanego art. 5 ust. 2 WKC przedstawicielstwo może mieć charakter bezpośredni i w tym przypadku przedstawiciel będzie działać w imieniu i na rzecz innej osoby. Przedstawicielstwo może mieć również charakter pośredni, w tym przypadku przedstawiciel będzie działać we własnym imieniu lecz na rzecz innej osoby. Natomiast w myśl art. 76 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne czynności dokonane przez przedstawiciela w granicach upoważnienia pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla osoby, która go ustanowiła. Z analizy wskazanych przepisów jednoznacznie wynika, że Państwa Spółka dokonując eksportu elementów drewnianych przy dokonywaniu odprawy może korzystać z usług agencji celnej, która dla potrzeb procedur celnych będzie działać jako przedstawiciel bezpośredni lub pośredni. Przy czym zgodnie ze wskazanym art. 76 ustawy Prawo celne czynności dokonane przez przedstawiciela, w ramach udzielonego upoważnienia będą...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.