Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę jednoosobową działalność i jestem podatnikiem VAT. Czy są sytuacje, w których nie mogę skorygować części deklaracyjnej JPK?

Odpowiedź

Czytelnik nie może skorygować podatku naliczonego jeśli minęły 4 lata, licząc od końca roku, w  którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Oznacza to, że jeśli podatnik miał prawo do odliczenia podatku w maju 2016 roku i nie skorzystał z tego prawa, to w 2021 roku nie może już dokonać odliczenia. Ponadto,  uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą

Uzasadnienie

Zgodnie z art.86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego w terminach, o  których mowa w  ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w  ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w  którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z  zastrzeżeniem ust.  13a.
Przepis ten ustanawia termin przedawnienia do dokonania korekty deklaracji VAT. Zatem, podatnik nie może skorygować podatku naliczonego jeśli minęły 4 lata, licząc od końca roku, w  którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Co oznacza, że jeśli podatnik miał prawo do odliczenia w maju 2016 roku i nie skorzystał z tego prawa, to w 2021 roku nie może już dokonać odliczenia. Prawo to bowiem ustało z końcem 2020 roku.  
Art. 86ust. 13a ustawy o VAT stanowi wyjątek od ww. zasady, bowiem jeżeli podatnik w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których zgodnie z  art. 17 podatnikiem jest nabywca towarów lub usług, nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego w  terminach, o  których mowa w  ust. 10 i  11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w  którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w  którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. 
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 86 ust. 15 ustawy, do uprawnienia, o którym mowa w  ust. 13, stosuje się odpowiednio art.  81b ustawy Ordynacja podatkowa.

Zatem podatnik, który zamierza skorygować część deklaracyjną, musi także respektować przepisy Ordynacji podatkowej. 
Podstawowe zasady dotyczące korekty deklaracji zostały uregulowane w Dziale III rozdział 10 „Korekta deklaracji” ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (OP). 
Podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację (art.81 OP), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji. Nie ma obowiązku dołączania do korekty pisemnego wyjaśnienia przyczyn złożenia korekty. Jednak uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.