Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

1 maja 2013

Kiedy opodatkowanie sprzedaży nieruchomości jest opłacalne dla zbywcy

0 821

W 2007 roku nasza spółka zakupiła w ramach pierwszego zasiedlenia lokal użytkowy, który wykorzystuje do działalności gospodarczej (powierzchnie magazynowe). W trakcie użytkowania spółka nie ponosiła żadnych kosztów modernizacji a przy zakupie odliczyła VAT. Obecnie spółka zamierza sprzedać wskazany lokal jako towar zwolniony. Czy przy sprzedaży będzie musiała dokonać korekty podatku naliczonego? Czy też spółka może wybrać dobrowolne opodatkowanie wskazanej dostawy? Jeśli tak, to która opcja będzie bardziej opłacalna? 

ODPOWIEDŹ

Spółka może zrezygnować ze zwolnienia i dobrowolnie wybrać opodatkowanie dostawy nieruchomości pod warunkiem, że zarówno dostawca i nabywca są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i złożą, przed dniem dokonania dostawy, właściwemu dla nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy lokalu. Ten wybór będzie korzystniejszy dla zbywcy, gdyż nie będzie on zobowiązany do korekty podatku odliczonego przy zakupie lokalu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art.43 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT) zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy: dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim lub gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. W myśl art.2 pkt 14 ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem w przypadku przedstawionym w pytaniu sprzedaż lokalu użytkowego będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż zostały spełnione wszystkie warunki, o których mowa w tym artykule. Spółka wskazała, iż zakup lokalu (i jednocześnie jego pierwsze zasiedlenie) nastąpił w 2007 roku, a po nabyciu spółka nie poniosła kosztów modernizacji. Oznacza że pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

W przypadku gdy spółka skorzysta ze zwolnienia przy sprzedaży wskazanego lokalu użytkowego, będzie zobowiązana dokonać korekty uprzednio odliczonej kwoty podatku naliczonego przy zakupie lokalu. W powyższym przypadku znajdzie zastosowanie reguła wynikająca z art.91 ust.5-8 ustawy o VAT: spółka będzie zobowiązana do korekty 4/10 odliczonego podatku w rozliczeniu za okres, w którym dokona sprzedaży.

W opisanym przypadku spółka będzie mogła jednak zrezygnować ze zwolnienia i wybrać dobrowolne opodatkowanie transakcji, o którym mowa w art.43 ust.10 ustawy o VAT pod warunkiem, że dostawca i nabywca lokalu będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nab...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.