Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy VAT należny w przypadku proporcji poniżej 2% w deklaracji VAT miesięcznej zapisujemy jako zero? VAT naliczony też zero?

Odpowiedź

W przypadku odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zastosowania proporcji niższej od 2%, podatek należny zostanie pomniejszony o tak wyliczoną wartość podatku naliczonego do odliczenia.
Jeśli Czytelnik zrezygnuje z odliczenia przyjmując proporcję jako 0%, to nie będzie wykazywał wartości nabytych towarów i usług jak i podatku naliczonego, a to oznacza, że nie obniży podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości obliczonej z zastosowaniem proporcji.

Uzasadnienie

Zgodnie art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. 
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, to  podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Proporcję tę, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo i określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
W przypadku gdy tak ustalona proporcja:

  1. przekroczy 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;
  2. nie przekroczyła 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

Zatem do Czytelnika należy decyzja czy w przypadku gdy proporcja nie przekroczyła 2% dokona odliczenia podatku naliczonego o tak ustaloną kwotę czy też uzna że podatek naliczony wynosi 0. 
Zgodnie z zasadą ogólną podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług, będącym objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K) w części D. deklaracji „rozliczenie podatku naliczonego” wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86-92 ustawy, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych, w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja.
 Termin „wyłącznie” został przez ustawodawcę użyty na samym początku wyliczenia wskazując, że dotyczy zarówno wartości netto towarów i usług oraz kwoty podatku naliczonego do odliczenia. Zatem w deklaracji należy wykazać zarówno wartość netto jak i podatek naliczony jedynie w takiej wys...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.