Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

31 października 2013

Kontrola kontrahenta w celu uniknięcia odpowiedzialności za jego zaległości podatkowe

0 817

Czy, w związku z nowymi przepisami dotyczącymi odpowiedzialności nabywcy za zaległości podatkowe sprzedawcy, można gdzieś sprawdzić kontrahenta czy płaci podatki?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie jest możliwe sprawdzenie kontrahenta, czy odprowadził należny podatek do urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE

Od 1 października 2013 roku do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ordynacji podatkowej wprowadzona została zasada solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zaległości w podatku od towarów i usług dostawcy. Jeżeli dostawca niektórych towarów „wrażliwych” (wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy) nie zapłaci podatku należnego, fiskus może się domagać się zapłaty zaległości podatkowych także od nabywcy. Odpowiedzialność ta może mieć miejsce, jeżeli wartość kupionych od jednego podmiotu towarów „wrażliwych” przekroczy w danym miesiącu 50 000 zł, a także gdy w momencie nabycia podatnik wiedział lub miał podstawy do tego, by przypuszczać, że sprzedawca nie odprowadzi podatku do urzędu skarbowego.

W ustawie wprowadzone zostały również przypadki, gdy nie stosuje się solidarnej odpowiedzialności, np. gdy nabycie benzyny, oleju lub gazu jest dokonywane na stacjach paliw lub stacjach gazu płynnego, do standardowych zbiorników pojazdów używanych przez podatników nabywających te towary, do napędu tych pojazdów, lub gdy dostawy tych towarów dokonuje podatnik dostarczający gaz przewodowy za pośrednictwem własnych sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych, lub jeżeli powstanie zaległości podatkowych nie wiązało się z uczestnictwem podmiotu dokonującego dostawy towarów w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej.

Wyłączenie odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zaległości podatkowe dostawcy może również nastąpić w przypadku uiszczenia przez dostawcę kaucji gwarancyjnej. W znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług wprowadzone zostały przepisy art.105b i art.105c, przewidujące dla podmiotów dokonujących dostaw towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, nieposiadających zaległości podatkowych, możliwość składania w urzędzie skarbowym kaucji gwarancyjnej, stanowiącej zabezpieczenie zapłaty podatku w związku z dokonywaniem dostaw tych towarów. Nabywca nie będzie ponosił odpowiedzialności podatkowej jeżeli kupił towary od podmiotu wymienionego na dzień dokonania dostawy towarów w wykazie podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną oraz jeżeli kaucja została uiszczona w odpowiedniej wysokości (co najmniej jedna piąta kwoty podatku należnego przypadającej na dostawy towarów w danym miesiącu na rzecz danego podatnika lub co najmniej 3.000.000 zł). Wykaz podmiotów, które złożyły taką kaucję oraz wysokość uiszczonej kaucji znajduje się na stronie internetowej Min...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.