Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ , WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

25 lipca 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Kopia dokumentu potwierdzającego WDT a stawka 0%

0 1432

1. ”Kserokopia dokumentu nie jest dokumentem o którym mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT i nie daje podstaw do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%.” – odpowiedź dotycząca tematu została opublikowana na portalu Rady 30 marca 2014 roku. Czy nastąpiła zmiana stanowiska, co do kserokopii CMR-ek? 2. Ponadto czy można zaksięgować WDT ze stawką 0% w miesiącu następnym (w którym otrzymamy CMR-kę)? Czy też należy w danym miesiącu zastosować 23%, a po otrzymaniu CMR-ki wykonać korektę stosując stawkę 0%?

Odpowiedź

  1. Organy podatkowe stoją na stanowisku, że każda forma udokumentowania dostawy oraz odbioru przez nabywcę jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów jest uprawdopodobniona. Zatem, dokument ten powinien jednoznacznie dowodzić, że nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Jeżeli więc dokument, o którym mowa w powołanym art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT będzie udostępniony w formie elektronicznej - e-mail, ksero, skan lub faks dokumentu i nie będzie budził wątpliwości co do jego autentyczności, może stanowić dowód. Wobec powyższego, o ile kserokopie (oryginały kopii oraz kopie przesłane drogą elektroniczną lub faxem) posiadanych dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości potwierdzają, że w wyniku przewozu towaru z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim świadczone przez Spółkę przedmiotowe usługi opodatkowane będą stawką w wysokości 0% VAT.
  2. Jeśli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym dokonano dostawy (powstał obowiązek podatkowy) Podatnik nie posiada dokumentów potwierdzających WDT, to nie wykazuje tej dostawy w deklaracji VAT za ten miesiąc. I jeśli nadal nie posiada dokumentów, to nie wykazuje tej dostawy także w deklaracji za miesiąc następny. 
    Jeśli, Podatnik nie otrzyma dokumentów do terminu złożenia kolejnej deklaracji, to dopiero wówczas jest zobowiązany wykazać WDT w deklaracji VAT, stosując stawkę krajową właściwą dla tego towaru na terytorium kraju.

Uzasadnienie
Kserokopia dokumentu przewozowego CMR, a zastosowanie stawki 0%. W myśl art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Na mocy art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy, przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej,
b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium UE do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;

Stawkę 0% stosuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów stanowiących dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23. Stosownie do art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy, dokumentami tymi są:

  • w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora, list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora),
  • w przypadku transportu towarów importowanych - oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Jak wynika z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy, prawo podatnika do zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% uzależnione jest od posiadania dokumentów potwierdzających jednoznacznie, że w wyniku przewozu towaru z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Istotą przywołanego przepisu jest zobowiązanie podatnika do udowodnienia, że towary będące przedmiotem transportu rzeczywiście przekroczyły granicę z państwem trzecim. Podstawowe znaczenie dla udokumentowania międzynarodowego transportu towarów ma list przewozowy stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, który potwierdzałby, że nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Dopuszczalne są też inne dokumenty – przy czym ustawodawca nie określił jakie to mają być dowody – jednak muszą one jednoznacznie, w sposób niebudzący wątpliwości potwierdzać spełnienie ww. wymogu.

Zatem chcąc zastosować stawkę podatku w wysokości 0%, podatnik powinien posiadać w swojej dokumentacji dowody wiarygodne i potwierdzające, że w wyniku przewozu towarów z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.

Wątpliwości sprowadzają się do kwestii, czy Czytelnik będzie miał prawo do stawki 0% VAT będąc w posiadaniu jedynie kopii dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy. Przepisy nie uzależniają zastosowania stawki 0% od posiadania oryginałów dowodów w formie papierowej. Skoro przepisy nie stanowią o ich formie, stąd można wnioskować, że każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona. 

W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw, aby odmawiać mocy dowodowej dokumentowi sporządzonemu i przesłanemu w formie elektronicznej czy faksem. Dokument ten powinien jednak jednoznacznie dowodzić, że...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.