Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przy sprzedaży zastosowałam błędną stawkę VAT. W jaki sposób powinnam skorygować błędy na kasie fiskalnej i na fakturach?

Odpowiedź

Korekty błędnej stawki VAT w wystawionej fakturze oraz kwoty podatku VAT należy dokonać poprzez wystawienie faktur korekt i odpowiednie ujęcie w deklaracji, natomiast korekty błędnej stawki na paragonie należy dokonać w prowadzonej odrębnej ewidencji, przy czym:

  • w przypadku zaniżenia stawki VAT - różnicę pomiędzy podatkiem wykazanym na paragonie a podatkiem należnym należy wykazać (zsumować) bezpośrednio w deklaracji VAT,
  • w przypadku zawyżenia stawki VAT nie można skorygować zawyżonej stawki VAT oraz kwoty podatku należnego klientom indywidualnym, brak jest bowiem możliwości zidentyfikowania nabywców.

Uzasadnienie

Ustawa o podatku od towarów i usług reguluje zasady dotyczące fakturowania i wystawiania faktur korygujących. Faktura jest dokumentem potwierdzającym sprzedaż towarów i usług, lub zapłatę należności przed dokonaniem sprzedaży i powinna zawierać min. dane dot. sprzedanego towaru lub usługi, wartość netto, brutto, stawkę podatku VAT oraz wartość podatku.
Gdy pod wystawieniu faktury, która została wprowadzona do obrotu prawnego okaże się, że zawiera błędy, to  należy wystawić korekty faktury.
Podatnik może wystawić fakturę korygującą, gdy:  

  1. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT,
  2. udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,
  3. dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
  4. dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,
  5. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Faktura korygująca powinna zawierać:

  1. wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;
  2. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
  3. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
    a) określone w fakturze pierwotnej
    b) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;
  4. przyczynę korekty;
  5. jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;
  6. w przypadkach innych niż powyższe - prawidłową treść korygowanych pozycji.

Zawyżenie stawki VAT - korekta „in minus” 
W przypadku zawyżenia stawki podatku VAT należy zatem wystawić fakturę korektę z prawidłową  stawką i kwotą podatku oraz wartością brutto. Ustawa o VAT reguluje zasady obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, której dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.
Warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się w przypadku:

  1. eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;
  2. dostawy towarów i świadczenia usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;
  3. sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, usług dystrybucji gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy;
  4. gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej i z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej- w tym przypadku, obniżenie podstawy opodatkowania następuje nie wcześniej niż w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym zostały łącznie spełnione w/w  przesłanki.

Zaniżenie stawki VAT - korekta „in plus”
Podatnik zaniżając na fakturze stawkę VAT, zaniża wysokość należnego podatku, a w efekcie zobowiązanie podatkowe, co prowadzi do powstania zaległości podatkowej. Ustawa o VAT nie uregulowała kwestii momentu skorygowania podatku in plus, zatem należy sięgnąć do ugruntowanej już linii orzeczniczej.
I tak, WSA we Wrocławiu w wyroku  z 21 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 1262/17, stwierdził „ (...) skoro obowiązujące przepisy ustawy o VAT nie wskazują bezpośrednio i w sposób jednoznaczny momentu, w którym powinna być dokonana (rozliczona) korekta zwiększająca kwotę podatku należnego VAT, to występująca w tym zakresie luka normatywna musi zostać wypełniona poprzez stosowną wykładnię, pozwalającą na sprecyzowanie okresu ujmowania przez sprzedawcę skutków podwyższenia podatku należnego w następstwie podwyższenia ceny sprzedaży po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Należy zatem przyjąć, że sposób rozliczenia przez sprzedawcę faktur korygujących zwiększających kwotę podatku VAT należnego uzależniony jest od okoliczności powodujących konieczność dokonania korekt faktur pierwotny...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.