Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą. Zamówiła lokal u dewelopera, wpłaciła zaliczkę i teraz podjęła decyzję, że będzie tam prowadzić działalność gospodarczą. Resztę zaliczek chce na działalność gospodarczą. Czy to ma być faktura korygująca czy nota krygująca, bo nie jest całkowita zmiana nabywcy? Czy z noty korygującej i faktury można odliczyć VAT? Jeśli tak, to kiedy? Na bieżąco czy cofnąć się?

ODPOWIEDŹ

W przypadku zmiany nazwy nabywcy może być wystawiona zarówno faktura  korygująca dane odbiorcy jak i nota korygująca. 

UZASADNIENIE

Faktura jest dokumentem potwierdzającym rzeczywistą transakcję gospodarczą dokonywaną przez podatnika. Pełni szczególną rolę dowodową w zakresie podatku VAT.
Faktura, aby była prawidłowo wystawiona powinna zawierać m.in. imię i nazwisko lub nazwę nabywcy towarów/ usług oraz jego adres, a także numer, za pomocą którego jest on identyfikowany na potrzeby VAT. 
Jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na jej treść lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik, wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury, przy czym ustawodawca nie wskazał charakteru tych pomyłek. Można więc domniemywać, iż chodzi o wszelkie możliwe pomyłki.
Przepisy ustawy o podatku VAT wskazują także, że w przypadku, gdy nabywca otrzyma fakturę zawierającą błędy w elementach takich jak nazwy sprzedawcy lub nabywcy, może je skorygować notą korygującą. Należy jednak podkreślić, że wystawienie noty korygującej nie może prowadzić do zmiany podmiotu umowy sprzedaży. W przypadku, gdy błędne są wszystkie dane nabywcy wskazane na fakturze, nie jest dopuszczalne jej korygowanie w drodze noty korygującej.
Niestety w licznych interpretacjach można się spotkać z różnym podejściem organów podatkowych do koryg...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.