Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Organizowałem spotkanie biznesowe w swojej firmie. W ramach tego spotkania zapewniłem uczestnikom posiłki, które zamówiłem z restauracji. Posiłki były serwowane w formie bufetu. Za zakup tej usługi otrzymałam fakturę zakwalifikowaną przez sprzedawcę jako usługa gastronomiczna. Byłem przekonany, że kupuję usługę cateringową. Czy usługa gastronomiczna podlega odliczeniu VAT? Jeżeli nie, to czy można zmienić nazwę usługi na cateringową w otrzymanej fakturze?

Odpowiedź
Od zakupu usługi gastronomicznej jako samodzielnej usługi, nie ma możliwości odliczenia VAT naliczonego..
Natomiast zakup usług cateringowych, jeśli istnieje związek z czynnościami opodatkowanymi, daje prawo do odliczenia VAT od ich zakupu.
Tylko poprzez wystawienie korekty faktury można zmienić błędną nazwę na fakturze.

Uzasadnienie
Usługa gastronomiczna polega  na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym został przyrządzony, np. w restauracji. Natomiast usługi cateringowe polegają na dostarczeniu przygotowanych posiłków w miejsce wskazane przez zamawiającego np. do siedziby firmy wraz z usługami wspomagającymi, które zapewniają natychmiastowe spożycie danego posiłku.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług przy nabyciu usług gastronomicznych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca zakupi usługę gastronomiczną jako samodzielną usługę, nie ma możliwości odliczenia VAT naliczonego od tego zakupu.
Usługa cateringu stanowi natomiast usługę odmienną od gastronomicznej.
W tej sprawie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku w sprawie C-231/94 Faalborg-Gelting. W powyższym orzeczeniu TSUE udzielił odpowiedzi na pytanie, kiedy mamy do czynienia z usługą restauracyjną, a kiedy ze sprzedażą żywności „na wynos”, tj. de facto z dostawą towarów. Jak zauważył TSUE, usługa restauracyjna jest rezultatem szeregu czynności, począwszy od przygotowania potrawy do jej serwowania, przy czym jednocześnie do dyspozycji klienta pozostaje infrastruktura, w tym jadalnia z pomieszczeniami sąsiadującymi (np. szatnia), umeblowanie i zastawa stołowa. Osoby, które w ramach wykonywania swojego zawodu pracują w restauracjach, wykonują na rzecz nabywcy posiłków wiele czynności, takich jak nakrywanie do stołu, doradzanie klientowi i objaśnian...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.