Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 kwietnia 2015

Korekta odliczonego podatku w związku ze stwierdzeniem zawinionego niedoboru

0 754

Jesteśmy firmą będącą czynnym podatnikiem podatku VAT. W trakcie prac inwentaryzacyjnych okazało się, że w magazynie jest niedobór towaru. Po przeprowadzeniu czynności sprawdzających okazało się, że za zaistniałą sytuację odpowiedzialny jest jeden z naszych pracowników. Jednocześnie spółka nie dochowała należytej staranności w celu zapobieżenia takiej sytuacji. Czy w zaistniałej sytuacji obciążając pracownika należy tego dokonać za pomocą faktury, czy w związku z odliczeniem podatku przy zakupie musimy się cofnąć i dokonać korekty tego podatku?

ODPOWIEDŹ

W przypadku zawinionego niedoboru podatnik zobowiązany jest do dokonania korekty odliczonego podatku w rozliczeniu za miesiąc, w którym stwierdzono niedobór.

UZASADNIENIE

Niejednokrotnie, podatnicy dokonując z końcem roku prac inwentaryzacyjnych stwierdzają niedobór w magazynie towarów handlowych lub materiałów. Kłopot sprawia rozstrzygnięcie, jak postąpić w zakresie podatku od towarów i usług w przypadku, gdy niedobór jest zawiniony przez pracownika.

Z niedoborami zawinionymi mamy do czynienia, gdy osoba materialnie odpowiedzialna nie dopełni swoich obowiązków, na skutek czego stan magazynowy jest niezgodny. Wspomniany niedobór może wynikać z niedbalstwa, nieuwagi, omyłki w dokumentowaniu rozchodów. Podjęcie decyzji o obciążeniu pracownika poniesioną stratą należy właściwie udokumentować. Zgodnie z art.5 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Nie można uznać, że stwierdzenie niedoboru towarów

z powodu winy podatnika jest dostawą towarów. Nie występuje tu przeniesienie prawa własności, ani też wydanie, czy przekazanie towarów. Tym samym nie ma podstaw, aby obciążając pracownika czynność taką opodatkować podatkiem od towarów i usług. Właściwym w tej sytuacji jest wystawienie dla pracownika noty obciążeniowej.

Faktem pozostaje, że o ile zakupione towary służyły działalności opodatkowanej, to co do zasady, podatek od ich zakupu został odliczony. Czy w sytuacji gdy z winy pracownika i niedochowania należytej staranności przez spółkę nastąpi zawiniony niedobór, to należy skorygować podatek naliczony? Stanowisko urzędów skarbowych oraz Sądów Administracyjnych w tej sprawie jest zgodne, obie instytucje uznają, że właściwym jest dokonanie korekty. W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.