Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

2 kwietnia 2019

NR 88 (Kwiecień 2019)

Korekta podatku należnego i naliczonego z tytułu importu usługi

0 1449

W jaki sposób mam zrobić korektę importu usługi dotyczącą wynajmu pokoi hotelowych od kontrahenta z USA. Nabyłam usługę poprzez serwis Hotels.com,, jestem czynnym podatnikiem VAT. Rezerwacja była w miesiącu listopadzie 2018 roku, potem kolejno jeszcze w grudniu 2018 i styczniu 2019 a także w lutym. Popełniłam błąd i zamiast w listopadzie pierwszą usługę importu rozliczyłam miesiąc później i wszystko mi się przesunęło, czyli w listopadzie – obowiązek podatkowy wykazałam w grudniu rezerwacja w grudniu została rozliczona w styczniu, styczniowa w lutym. Wszędzie wykazałam podatek należny i naliczony. Czy mogę zrobić korektę tylko należnego a naliczony pozostawić w tych okresach, co zostały rozliczone?

ODPOWIEDŹ

Czytelniczka powinna dokonać korekty podatku należnego i naliczonego w odpowiednich miesiącach, ponieważ obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi został rozpoznany nieprawidłowo. Korektę należy dokonać za miesiące listopad, grudzień 2018 oraz styczeń i luty 2019 po stronie zarówno podatku należnego i naliczonego. Następnie w deklaracji za listopad Czytelnika już prawidłowo powinna wykazać podatek należny a kwotę podatku naliczonego może rozliczyć „na bieżąco”, czyli do terminu, do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy tj. w deklaracji za marzec. W pozostałych korektach tzn. za grudzień, styczeń i luty Czytelniczka będzie miała prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego pod warunkiem wykazania kwoty podatku należnego w dacie obowiązku podatkowego tj. odpowiednio za grudzień, styczeń i luty.

 

UZASADNIENIE

Co do zasady, każde zdarzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT winno być wykazane, wraz z właściwą kwotą podatku należnego, w deklaracji podatkowej za okres w którym powstał obowiązek podatkowy dla tego zdarzenia. Zatem w sytuacji gdy Czytelniczka błędnie rozpoznała obowiązek podatkowy z tytułu importu usług, winna skorygować deklaracje za te okresy w którym został popełniony błąd.

Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Generalną zasadą jest, że podatek należny z tytułu importu usług stanowi jednocześnie podatek naliczony, w przypadku, gdy dokonane nabycia służą wykonywanym przez podatnika czynnościom opodatkowanym VAT.

Jednakże, nie zawsze można ująć podatek należny i naliczony w tej samej deklaracji. Ustawodawca bowiem wskazał, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku m.in. importu usług przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do importowanych usług powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy. W przypadku natomiast uwzględnienia kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w terminie późniejszym niż określony powyżej, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

Jeżeli zatem Czytelniczka złoży deklarację korygującą w której wykaże prawidłową kwotę podatku należnego, nie później n...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.