Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Korekta VAT za nieuiszczoną fakturę w przypadku braku zgody na wzajemne potrącenie wierzytelności

Artykuły | 27 stycznia 2021 | NR 110
0 912

W roku 2019 otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy najmu z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Po miesiącu wyprowadziliśmy się informując o tym najemcę pismem. W okresie przed uzyskaniem informacji o wypowiedzeniu dokonaliśmy gruntownego remontu zajmowanych pomieszczeń i na tą okoliczność wystawiliśmy najemcy fakturę za te prace i materiały załączając dokładne informacje i dokumentację. Najemca faktury w oznaczonym terminie nie zapłacił (zresztą do dzisiaj). Otrzymaliśmy za okres pozostałych dwóch miesięcy wypowiedzenia fakturę za najem które uznaliśmy za bezpodstawne i nie zapłaciliśmy żądając kompensaty. Z obu sytuacji w określonych terminach zrobiłam korekty VAT należnego i naliczonego. Pani mecenas reprezentująca naszą spółkę pisała kilkukrotnie wzywając firmę do kompensaty zapłaty/i dopłacenia nam kilkunastozłotowej różnicy i polubownego załatwienia sprawy - sprawa utknęła ... Minął ponad rok od zdarzenia, co prawda nie ma podstaw do odpisania wierzytelności bo one się nie przedawniły, ale co z VATem? Czy jeśli firma nie potwierdzi 31 października, 30 listopada czy też 31 grudnia salda, to mogę domniemać iż oni sprawę rozliczyli? Na 31 grudnia 2021 roku zrobić korekty w VAT - nie wiem właśnie jak w tym przypadku postąpić z VATem - czy czekać do okresu przedawnienia się zobowiązań i należności  i dopiero pod ta datą bezpiecznie korygować VAT?

Odpowiedź

Rozliczenia transakcji pomiędzy kontrahentami zgodnie z podstawową zasadą ustawy o podatku od towarów i usług dokonuje się na podstawie faktur. Niepotwierdzenie salda nie jest dowodem księgowym w przypadku VAT. 
Jeżeli z umowy najmu nie wynikają wzajemne rozliczenia np. w postaci zwrotu kosztów za remont wykonany przez najemcę, bądź też okres wypowiedzenia, to oznacza że Czytelnik powinien dochodzić swoich praw na drodze sądowej, jeżeli nie minął rok od zwrotu rzeczy wynajmowanej.
Z chwilą wyjaśnienia sprawy Czytelnik przez 5 lat licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ma prawo do dokonania korekty VAT.
Jeżeli jednak z umowy wynikają wzajemne potrącenia, bądź zwrot kosztów remontu, termin wypowiedzenia to Czytelnik może uznać, że faktura wystawiona przez wynajmującego została przez niego zapłacona, a o pozostałą kwotę, którą powinien zapłacić wynajmujący należałoby wystąpić do sądu.
W przypadku nieuregulowanej faktury Czytelnik powinien dokonać korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z  tej faktury, w  rozliczeniu za okres, w  którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w  umowie lub na  fakturze. 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b tiret trzeci ustawy o  VAT obowiązek podatkowy powstaje z  chwilą wystawienia faktury z  tytułu   najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o  podobnym charakterze. Jeżeli podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z  opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z  chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w  art. 106i ust.  3 i  4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z  chwilą upływu terminu płatności.
W  zakresie, w  jakim towary i  usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o  którym mowa w  art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego, z  zastrzeżeniem art.  114, art.  119 ust.  4, art.  120 ust.  17 i  19 oraz art.  124.
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z  faktur otrzymanych przez podatnika z  tytułu:
a) nabycia towarów i  usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi
W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z  faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na  terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze – art. 89b ust. 1 ustawy. 
Umowa najmu jest instytucją prawa cywilnego zapisaną w art. 659 – 692 ustawy Kodeks cywilny.
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.  Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nie oznaczony. 
Wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu. Drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy obciążają najemcę. Jeżeli rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego.
Jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego. 
Najemca obowiązany jest uiszczać czynsz w terminie umówionym. Jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry, a mianowicie: gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc - za cały czas najmu, a gdy najem...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.