Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy mogę na fakturze ująć w odrębnej pozycji koszty transportu sprzedawanych towarów? A jeśli tak, to jaką stawkę VAT do nich zastosować, jeśli transportowane towary mają różne stawki VAT?

Odpowiedź

W takiej sytuacji mamy do czynienia z jednym przedmiotem opodatkowania, to jest dostawą towarów. Podstawą opodatkowania z tego tytułu jest łączna wartość towarów oraz ich transport (art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT). Koszty transportu nie stanowią samodzielnej usługi, lecz są elementem podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów, zatem - w opinii organów podatkowych - nie powinny być, co do zasady, wykazywane w odrębnej pozycji faktury dokumentującej sprzedaż towarów. Jeśli natomiast na jednej fakturze widnieją pozycje opodatkowane różnymi stawkami, to koszty transportu należy doliczyć proporcjonalnie do wartości poszczególnych towarów i do kosztów transportu zastosować taką samą stawkę jak do towarów, z którymi są związane. 

Uzasadnienie

Towarami są m.in. rzeczy oraz ich części, zaś przez sprzedaż rozumie się m.in. odpłatną dostawę towarów (art. 2 pkt  6 i pkt 22 ustawy o VAT). Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel [...]. 
Jak wynika z art. 29a ust. 1 i ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku dostawy towarów za podstawę opodatkowania należy uznać całość świadczenia pieniężnego (bądź dokonywanego w innej dopuszczalnej prawem formie) pobieranego od nabywcy (wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy lub osoby trzeciej). Oznacza to, że do podstawy opodatkowania należy wliczyć pobieraną przez zbywcę wartość (cenę) towarów, a także wszystkie inne elementy zapłaty, będące częściami składowymi świadczenia zasadniczego (to jest dostawy towarów). Dotyczy to wyłącznie kosztów, które zwiększają kwotę należną z tytułu konkretnej transakcji (dostawy towarów).
Zgodnie z przyjętą linią interpretacyjną organów podatkowych, z ekonomicznego punktu widzenia czynności nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.