Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Miesięczne rozliczenie VAT w przypadku sprzedaży części samochodowych

Artykuły | 28 listopada 2019 | NR 96
0 1823

Prowadzę warsztat samochodowy i sprzedaję też części samochodowe. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Czy nadal mogę rozliczać VAT kwartalnie?

Odpowiedź

Od 1 listopada 2019 roku sprzedaż części samochodowych została ujęta w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, co oznacza, że od 1 stycznia 2020 roku podatnicy obowiązani są rozliczać VAT w deklaracjach miesięcznych. 
Przy czym, jeżeli którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów lub świadczenia usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy,  chyba że łączna wartość tych czynności bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50.000 zł. Niemniej, jeżeli łączna wartość sprzedaży części samochodowych bez vat nie przekroczyła w żadnym miesiącu danego kwartału lub w żadnym miesiącu poprzedzających dany kwartał przez 4 kwartały nie przekroczyła 50 tyś, wówczas Czytelnik może nadal rozliczać podatek VAT za okresy kwartalne. 

Uzasadnienie

Podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Jednakże, mali podatnicy mogą składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. 
Mały podatnik, to podatnik:
a)    u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro,
b)    prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, zarządzającego alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro
- przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową obowiązani są rozliczać VAT za okresy kwartalne. Mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, również mogą rozliczać vat za okresy kwartalne pod warunkiem, że pisemnie w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa, zawiadomią naczelnika urzędu skarbowego o tej formie rozliczeń.
Zgodnie z art. 99 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów lub świadczenia usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy, nie mogą rozliczać podatku vat za okresy kwartalne, chyba że łączna wartość tych towarów lu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.