Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak właściwie określić moment dostarczenia faktury korygującej w formie elektronicznej? Co z potwierdzeniem otrzymania takiej faktury?

Odpowiedź
Za moment dostarczenia faktury korygującej w formie elektronicznej (e-mailem w formacie PDF) należy uznać moment, w którym faktura ta staje się w jakikolwiek sposób dostępna dla nabywcy, w efekcie czego uzyskuje on możliwość zapoznania się z jej treścią. Potwierdzeniem otrzymania takiej faktury będzie moment, 
w której podatnik otrzyma na swoją skrzynkę e-mailową zwrotny komunikat o przekazaniu wiadomości e-mail z załącznikiem w postaci e-faktury na serwer poczty przychodzącej kontrahenta. 

Uzasadnienie 
Podstawę opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług obniża się m.in. o: kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen, wartość zwróconych towarów i opakowań, zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży (jeśli do niej nie doszło). W tych przypadkach obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą. Pod warunkiem jednak, że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług, określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. Jeśli jednak w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada stosownej dokumentacji, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał (art. 29a ust.13 ustawy o VAT).  Powyższe ma także zastosowanie w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29a ust. 14 ustawy o VAT).
Podatnik nie musi posiadać potwierdzenia otrzymania faktury korygującej (in minus) przez kontrahenta jedynie w sytuacjach ściśle określonych w art. 29a ust. 15 pkt 1-3 i pkt 5 ustawy o VAT, to jest w przypadku:

  1. eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
  2. dostawy towarów i świadczenia usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju,
  3. sprzedaży oraz usług dystrybucji: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.    

Od  stycznia 2022 roku podatnik nie musi posiadać potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę także w razie wystawienia faktury korygującej w postaci faktury ustrukturyzowanej (nowododany pkt 5 w ust. 15 art. 29a ustawy o VAT). Mowa tutaj o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), który stanie się obowiązkowy od dnia 1 stycznia 2023 roku, a z którego chętni podatnicy mogą już korzystać dobrowolnie od 1 stycznia 2022 roku System KSeF umożliwia otrzymanie automatycznej informacji o odebraniu faktury korygującej przez kontrahenta, podatnik może pomniejszyć podstawę opodatkowania oraz należny VAT już w okresie rozliczeniowym, w którym wystawił fakturę korygującą w postaci ustrukturyzowanej - bez żadnych dodatkowych warunków. Przy czym faktura wystawiona w KSeF (ustrukturyzowana) może być korygowana tylko w takiej samej postaci (ustrukturyzowanej). Pozostałe faktury mogą n...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.