Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nabycie usługi naprawy części do ekspresu kawowego w restauracji przez kontrahenta polskiego od kontrahenta niemieckiego

Artykuły | 21 czerwca 2023 | NR 138
0 533

Jesteśmy czynnymi podatnikami VAT i prowadzimy restaurację. W naszym menu mamy różne rodzaje kaw do degustacji i sprzedajemy również takie kawy na zamówienie. Korzystamy z dwóch profesjonalnych ekspresów do kawy. Niestety, jeden uległ awarii i musieliśmy przesłać go do serwisu w Polsce. Tam wykonano usługę naprawy części i odesłano ekspres, ale głównym zlecającym była firma niemiecka z siedzibą w Niemczech. Firma niemiecka również wystawiła dla nas fakturę bez VAT. Czy musimy rozliczyć import usługi, skoro usługę naprawy wykonano w Polsce?

Odpowiedź

Tak, wykonanie usługi naprawy części do ekspresu przez kontrahenta niemieckiego u Czytelnika będzie rozliczone jako import usług. Na Czytelniku powstanie obowiązek rejestracji do transakcji wewnątrzwspólnotowych jeszcze przed pierwszym nabyciem powyższej usługi. W tym celu złoży formularz VAT-R. Czytelnik tej transakcji nie musi wykazywać w informacji VAT-UE.

Uzasadnienie

Kryteria do importu usługi dla sprzedawcy i nabywcy usługi
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług w pierwszej kolejności dla zastosowania właściwej stawki podatku jest istotne ustalenie miejsca opodatkowania danej usługi. Import usług rozumiany jest jako świadczenie usług, do których stosuje się art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, a podatnikiem z tego tytułu jest usługobiorca. Warunki, jakie muszą spełniać strony transakcji, to:

  • usługodawca (kontrahent zagraniczny) nie może posiadać na terytorium kraju stałego miejsca oraz stałej siedziby działalności gospodarczej. Natomiast dodatkowym wymogiem w przypadku świadczenia usług, dla których miejsce świadczenia określa się zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, jest brak rejestracji takiego podmiotu jako czynnego podatnika VAT lub podatnika zwolnionego (usługi związane z nieruchomościami);
  • usługobiorca musi spełniać definicję podatnika zgodnie z art. 15 ustawy o VAT oraz powinien być zarejestrowany lub obowiązany do zarejestrowania do VAT-UE zgodnie z art. 97 ust. 4 ustawy.

W związku z powyższym miejscem opodatkowania tej usługi będzie terytorium kraju. Zatem na polskim podatniku ciąży obowiązek rozliczenia importu usług.
Przytoczony przepis ma również zastosowanie, gdy usługodawca posiada st...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.