Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nieodpłatne świadczenia udziałowca na rzecz spółki z o.o. wynikające z umowy spółki – jak rozliczyć po stronie spółki?

Artykuły | 14 czerwca 2024 | NR 3
0 160

Spółka z o.o. została założona przez dwie osoby fizyczne (udziałowcy) i pozostaje nadal w takiej strukturze właścicielskiej. W umowie spółki zapisano, że jeden z udziałowców będzie sprawował funkcję prezesa zarządu (czyli kierował spółką) i jednocześnie będzie (ze względu na posiadane wykształcenie kierunkowe i doświadczenie szkoleniowca) prowadził prezentacje i szkolenia w zakresie obsługi chemikaliów, które spółka będzie wytwarzała. Jednocześnie nie będzie za czynności prezentacji i szkoleń pobierał żadnego wynagrodzenia. Innymi słowy, oznacza to, że jeden z udziałowców będzie świadczył nieodpłatnie usługi, za które spółka nie będzie płacić, a ponadto dzięki jego zaangażowaniu będzie generować przychody ze sprzedaży i świadczenia usług. Czy w związku z tym, że świadczenia będą dokonywane przez jednego z udziałowców (współwłaścicieli), powstaną jakieś niekorzystne skutki podatkowe po stronie spółki?

Odpowiedź

Powtarzające się świadczenia niepieniężne udziałowca na rzecz spółki (zapisane w umowie spółki), za które udziałowiec nie będzie pobierał wynagrodzenia, powinny być wycenione według zasady wskazanej w Kodeksie spółek handlowych oraz wykazane jako przychód podatkowy po stronie spółki. Jest to bowiem inne świadczenie nieodpłatne, z którego korzysta spółka. W analizowanej sprawie nie jest istotne, że świadczącym jest udziałowiec, a nie inna osoba. 

Uzasadnienie

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną, która może być m.in. założona przez osoby fizyczne. Jednakże sam fakt, że jest to osoba prawna, oznaczać będzie separację jej bytu (m.in. podatkowego) od bytu (także m.in. podatkowego) udziałowców. Może to wydawać się trochę dziwne dla osób decydujących się na prowadzenie działalności gospodarczej przy wykorzystaniu takiej formy organizacyjno-prawnej. Należy jednakże pamiętać, że chociażby uzyskanie zarobku dla udziałowców jest możliwe w systemie zaliczkowym, ale musi wpierw u osoby prawnej powstać zysk netto (dzielony na dywidendę i część zatrzymaną – zasilającą kapitał zapasowy), aby właściciele mogli uzyskać wspomnianą dywidendę (jest to bowiem inna forma prawna niż spółka jawna). 
Postawione pytanie dotyczy sytuacji, w której jeden z udziałowców będzie pełnił funkcję prezesa zarządu, ale także świadczył określonego typu usługi na rzecz spółki, o czym mówi treść:

  • art. 159 k.s.h.: „Jeżeli wspólnikowi mają być przyznane szczególne korzyści lub jeżeli na wspólników mają być nałożone, oprócz wniesienia wkładów na pokrycie udziałów, inne obowiązki wobec spółki, należy to pod rygorem bezskuteczności wobec spółki dokładnie określić w umowie spółki”;
  • art. 176 §1 k.s.h.: „Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń. § 2. Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w wypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie”.

Powyższe przepisy Kodeksu spółek handlowych wskazują, że niezbędne jest zapisanie w umowie spółki innych obowiązków ze strony udziałowca niż wniesienie kapitału (w omawianej kwestii w umowie spółki należy zatem mieć zapis, że np. udziałowiec nr 1 będzie zobowiązany do prowadzenia prezentacji i szkoleń). Te świadczenia określane są jako „powtarzające się świadczenia niepieniężne”, przy czym:

  • mogą być one nieodpłatne ze strony spółki, lub
  • płatne (jak stwierdził w wyroku NSA z dnia 5 lipca 2016 r., sygn. akt: II FSK 1889/14: „Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być w bardzo różny sposób określone: przez stałą kwotę, kwotę zmienną, z uwzględnieniem klauzuli waloryzacyjnej itp. Ważne jest jednak, że ustalone powinno być na poziomie cen lub...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.