Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaję towary dla kontrahenta z kraju trzeciego (Wielka Brytania). Jestem czynnym podatnikiem VAT. Towar klient zamawia przez moją stronę internetową i ja wysyłam z Polski ten towar do niego. Mój klient będzie zarejestrowany do VAT w tamtym kraju. Czy dla mnie taka transakcja będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce? Czy muszę zarejestrować się do procedury VAT-OSS?

ODPOWIEDŹ
Opisana transakcja stanowi eksport towarów opodatkowany stawką VAT w wys. 0% przy spełnieniu określonych warunków. W sytuacji, gdy nie zostaną spełnione warunki dla zastosowania stawki VAT 0% wówczas Czytelnik sprzedaż należy opodatkować krajową stawką VAT właściwą dla tych towarów. Czytelnik nie ma obowiązku rejestracji na potrzeby procedury VAT-OSS. 

UZASADNIENIE
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług za eksport towarów uważa się dostawę  towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej  przez dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni) lub przez nabywcę lub na jego rzecz, który ma siedzibę poza terytorium kraju (eksport pośredni), z wyjątkiem, gdy towary są wywożone przez samego nabywcę do celów prywatnych, jeżeli wywóz tych towarów zostanie potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.
Do eksportu towarów stosuje się stawkę 0%, gdy podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej.
Dokumenty, które potwierdzają powyższy wywóz towarów to w szczególności:

  • dokument elektroniczny wydany przez system teleinformatyczny, który wykorzystywany jest do obsługi zgłoszeń wywozowych lub  lub jego wydruk potwierdzony przez właściwy organ celny,
  • dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem jeżeli zapewniona jest jego autentyczność, 
  • zgłoszenie wywozowe na  piśmie utrwalonym w postaci papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez właściwy organ celny. 

Powyżej wymienione dokumenty celne stanowią katalog otwarty, co oznacza, że inne dokumenty również mogą być stosowane, jeżeli ogólne zasady są spełnione. W praktyce funkcjonują komunikaty elektroniczne m.in. IE599 – to główny dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium UE, IE 529 – to dokument, który rozpoczyna procedurę wywozu. Istnieją również inne rodzaje dokumentów.
W związku z powyższym w opisanym przypadku mamy do czynienia z eksportem towarów. 
W tym przyp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.