Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy spółka jawna może odliczać VAT z faktur za naprawy samochodu ciężarowego zarejestrowanego na wspólnika, a nie na spółkę? Ciężarówka jest używana w działalności gospodarczej, prowadzonej przez spółkę.

Odpowiedź
Jeśli spółka posiada tytuł prawny do dysponowania samochodem np. umowa użyczenia a pojazd jest uznawany dla celów VAT za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej spółki, to Czytelnikowi przysługuje pełne odliczenie VAT (100%) z faktur za jego naprawy. 

Uzasadnienie
Podatnikowi pod określonymi warunkami i w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, którą stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych  m.in. z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). Prawo do odliczenia związane jest zatem: 

  1. ze statusem podatnika podatku VAT oraz
  2. z wykorzystywaniem nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnika.

Na gruncie przepisów ustawy o VAT, podatnikiem jest Spółka, a nie jej wspólnicy. W związku z tym, aby Spółka była uprawniona do odliczenia podatku VAT od ponoszonych przez nią wydatków związanych z eksploatacją i używaniem samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, powinna posiadać tytuł prawny do dysponowania pojazdem, który stanowi majątek prywatny innego podmiotu, w tym przypadku wspólnika. W przypadku bowiem braku tytułu prawnego do dysponowania pojazdem (tj. umowy najmu, użyczenia, itp.), spółka nie może odliczać VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu prywatnego wspólnika na potrzeby spółki.

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, co do zasady, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika (art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Ustawa o VAT posługuje się definicją pojazdów samochodowych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (art. 2 pkt 34 ustawy o VAT).

Ograniczenie w pełnym odliczaniu VAT nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 3 pkt 1 lit.a ustawy o VAT). Pojazdy samochodowe są uznawane - zgodnie z art. 86a ust. 4 ustawy o VAT - za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeśli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Wskazać należy, że zdaniem organów podatkowych uprawiony do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z tym pojazdem jest podatnik posiadający jedną ze stosownych adnotacji w dowodzie rejestracyjnym swego pojazdu - VAT-1A  (gdy pojazd spełnia wymagania z art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a ustawy o VAT), VAT-1B (gdy poja...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.