Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Odliczenia VAT na podstawie faktury końcowej

Artykuły | 26 października 2021 | DODATEK NR 14
0 1584

Podatnik nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury końcowej. Przysługuje mu natomiast prawo do odliczenia podatku naliczonego (z tytułu nabycia lokalu w celu świadczenia opodatkowanych VAT usług najmu) z wystawionych faktur zaliczkowych dokumentujących zapłatę zaliczek na poczet dostawy lokalu. Podatnik w celu realizacji prawa do odliczenia podatku VAT musi dokonać aktualizacji złożonego VAT-R „cofając się” do pierwszej faktury zaliczkowej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z  3 września 2021 roku, nr 0112-KDIL1-2.4012.269.2021.2.DS.

Sytuacja Podatnika
6 listopada 2019 r. Podatnik zawarł umowę deweloperską. Przedmiotem umowy było nabycie lokalu mieszkalnego w budynku usługowo-mieszkalnym. W trakcie inwestycji, jako osoba fizyczna Podatnik wpłacił zaliczki. Pierwsza faktura zaliczkowa była wystawiona 17 lutego 2020 roku, potem kolejne: 21 kwietnia 2020 roku, 1 lipca 2020 roku, 1 sierpnia 2020 roku, 1 września 2020 roku, 1 listopada 2020 roku i 1 lutego 2021 roku.
9 kwietnia 2021 roku został podpisany akt notarialny ustanawiający odrębną własność lokalu i przenoszący własność lokalu wykonaniu umowy deweloperskiej. Wystawiona została również faktura końcowa na sprzedaż lokalu na kwotę (…) zł w tym 8% podatku VAT, tj. (…) zł – cała ta kwota została uregulowana wpłaconymi wcześniej zaliczkami. Lokal ma być przeznaczony do świadczenia usług najmu krótkoterminowego dla turystów.
W związku z powyższym Podatnik zarejestrował się jako czynny podatnik VAT z zamiarem świadczenia usług najmu prywatnego i chciałby skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT od nabycia lokalu, ponieważ w przyszłości będzie go również płacił od świadczonych usług.
Druk VAT-R(14)  został złożony w styczniu 2021 r. W poz. 56 i poz. 57 (miesiąc/rok, za który podatnik złoży pierwszą deklarację) wpisano „01.2021 r.”. Jednocześnie wpisano, że rezygnacja ze zwolnienia (poz. 32) następuje od „25.01.2021 r.”.

Stanowisko Dyrektora
Na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a (art. 86 ust. 13 ustawy). 
Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust.5 pkt 4 (art. 19a ust. 8 ustawy w brzmieniu do 1 lipca 2021 r.).
Natomiast ww. artykuł w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2021 r. stanowi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z wyjątkiem:

  • dostaw towarów, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 1b;
  • dostaw towarów i świadczenia usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.

W myśl art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o k...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.