Ostatnio kupiliśmy nieruchomość w ramach egzekucji komorniczej. Otrzymaliśmy fakturę, na której jako sprzedający wskazana jest sp. z o.o. – czyli dłużnik, a jednocześnie poprzedni właściciel nieruchomości. Fakturę wstawił nam komornik – na fakturze są również jego dane. Po wpisaniu NIP-u spółki do wyszukiwarki aktywnych podatników VAT okazało się, że ta spółka już od dawna nie działa i została wykreślona z rejestru podatników VAT. Czy możemy odliczyć VAT z tej faktury? Co mamy wpisać w JPK?
Odpowiedź
Czytelnik może odliczyć podatek naliczony z faktury wystawionej przez komornika, jeżeli zamierza wykorzystywać nieruchomość na potrzeby czynności opodatkowanych. Powinien wpisać dane zadłużonej spółki jako sprzedawcę w części ewidencyjnej pliku JPK. Brak rejestracji do VAT nie jest przeszkodą do odliczenia podatku.
Uzasadnienie
Na podstawie art. 18 ustawy o VAT organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r., poz. 479) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. W wypadku sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości płatnikiem VAT jest komornik sądowy.
Komornik sądowy jest również zobowiązany do wystawienia faktury w trzech egzemplarzach, z których jeden otrzymuje dłużnik. Komornik zamieszcza na fakturze dane dłużnika, a także swoje. Jednak cały czas to dłużnik jest wskazywany jako sprzedawca. Dlatego, rejestrując fakturę w prowadzonych ewidencjach, to dane dłużnika powinny być wskazane jako dane sprzedawcy, co potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 grudnia 2022 r. nr 0113-KDIPT1-1.4012.638.2022.2.AK. Zatem w pliku JPK _V7M powinny być zawarte dane zadłużonej spółki jako sprzedawcy nieruchomości.
Sama kwestia odliczenia podatku wymaga ustalenia, czy transakcja została opodatkowana w sposób prawidłowy i np. nie podlegała zwolnieniu określonemu w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Oczywiście to wystawca faktury – a w tym wypadku komornik – jest odpowiedzialny za wykazanie podatku w prawidłowej wysokości. Komornikowi może być trudno ustalić, czy ulepszano nie...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 12 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.