Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , ROZLICZENIA VAT

30 października 2018

Odliczenie VAT po utracie zwolnienia - wpływ na rozliczenia w podatku dochodowym

0 1012

Sp. z o.o. zajmuje się produkcją łodzi na sprzedaż i do wypożyczania. Powstała w listopadzie 2017 roku i korzystała ze zwolnienia z podatku VAT. W październiku 2018 roku Spółka przekroczyła limit zatem zarejestruje się jako czynny podatnik VAT. Spółka do tej pory nie skończyła produkcji łodzi, która nastąpi po tym jak będzie już czynnym podatnikiem VAT. W związku z czym dokonując sprzedaży tej łodzi będzie musiała zapłacić 23% podatek VAT. Koszty produkcji tej łodzi ponosiła w okresie gdzie nie była jeszcze zarejestrowana jako podatnik VAT.

  1. Czy koszty bezpośrednie poniesione na zakup materiałów do wyprodukowania łodzi spółka musi zaksięgować z datą ich poniesienia w kwocie brutto czy może je ująć w momencie sprzedaży w kwocie netto + VAT? Spółka wypożyczała również łodzie gościom hotelowym (zawarła umowę z hotelem i hotelowi wystawiła fakturę). Goście wpłacali spółce pieniądze na konto tytułem kaucji wypożyczonego sprzętu (na koncie bankowym wpłaty te widnieją jako wpływy inne). Spółka po odebraniu łodzi zwracała kaucje gotówką i nie ma żadnego potwierdzenia zwrotu.

  2. Jak postąpić w takiej sytuacji – czy będzie to przychód dla przedsiębiorcy?

  3. Jak rozliczyć wypłacane przez wspólnika pieniądze z konta spółki, które nie mają pokrycia w fakturach zapłaconych gotówką?

  4. Czy wspólnik spółki zo o może wynająć spółce środek transportu, który ma w swojej indywidualnej działalności?

ODPOWIEDŹ

1. Kiedy VAT naliczony jest przychodem?

Co do zasady podatek VAT jest neutralny na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop), nie stanowi on kosztu podatkowego ani przychodu podlegającego opodatkowaniu. Zgodnie z art. 16 pkt 46 updop nie stanowi kosztu uzyskania przychodów podatek naliczony VAT z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:

  • a) podatek naliczony:

    • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

    • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,

Powyższe oznacza, że w sytuacji gdy czytelnik był podatnikiem VAT zwolnionym to w księgach rachunkowych ujmował wydatki w wartości brutto.

Zgodnie z art. 91 ust. 7d ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

Zatem w omawianym przypadku Spółka dokona korekty, która będzie polegała na zwiększeniu VAT naliczonego o VAT nieodliczony. Spółka skoryguje deklarację VAT-7 za miesiąc, w którym nastąpiła utrata zwolnienia podmiotowego z VAT.

W sytuacji, gdy Spółka dokonuje korekty w trybie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT powinna jednocześnie zwiększyć przychody o kwotę odliczonego podatku VAT od towarów nabytych i nie sprzedanych w okresie zwolnienia z VAT. Zgodnie bowiem z art. 12 pkt 4 g lit b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem z działalności gospodarczej jest także kwota podatku VAT w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego VAT.

2. Jak postąpić w przypadku braku dowodów potwierdzających zwrot kaucji?

W odniesieniu do drugiej części pytania czytelnika warto zauważyć, że kaucja nie stanowi przychodu, gdyż w przyszłości kwota kucji podlega zwrotowi. Ze względu na swój zwrotny charakter jest neutralna podatkowo. Stanowi ona zabezpieczenie przychodu.

Dopiero zatrzymanie kaucji rodzi przychód. A powstanie on z chwilą, pojawienia się okoliczności, na podstawie których podatnik będzie miał prawo do jej zatrzymania.

Co do zasady zwrot kaucji należy potwierdzić odpowiednimi oświadczeniami bądź zwrotnym przelewem z rachunku, na który wpłynęła kwota kaucji. Zdaniem redakcji umowa zawarta między stronami powinna jasno określać, kiedy kaucja będzie zwrócona i w jakim trybie, oraz w jakim przypadku zostanie zatrzymana. W przypa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.