Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Odliczenie VAT przy nabyciu usługi cateringowej w związku z odejściem pracownika na emeryturę

Artykuły | 28 sierpnia 2020 | NR 105
0 1018

Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. W firmie zatrudniamy różnych pracowników w różnym wieku. Mamy takich, którzy już spełniają warunki dotyczące emerytury, chcemy zakończyć współpracę i zorganizowaliśmy spotkanie pożegnalne. Firma skorzystała z usług cateringowych, gdzie przygotowała na tę uroczystość wiele posiłków dla gości. Czy możemy z tej faktury zakupu odliczyć VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, z uwagi na brak związku zakupu z działalnością gospodarczą Czytelnika. 

UZASADNIENIE

W ustawie o podatku od towarów i usług ustawodawca określił kiedy przysługuje prawo do odliczenia VAT od dokonanych zakupów. Warunkiem skorzystania z tego prawa jest to, że podatnik musi być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, a zakup musi mieć związek z czynnościami opodatkowanymi. Jeżeli dany zakup służy zarówno czynnościom związanym z działalnością gospodarczą jak i innym celom oraz czynnościom opodatkowanym i zwolnionym wówczas podatnik może odliczyć podatek naliczony w takim zakresie, w jakim zakup ten służy działalności opodatkowanej. Oznacza to, że zasada nie będzie miała zastosowania do czynności zwolnionych oraz niesłużących działalności gospodarczej podatnika. 
W z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług wymieniono przypadki, w których podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT. Dotyczy to m. in. nabycia usług noclegowych i gastronomicznych. Nie ma znaczenia fakt, że podatnik wykaże ich związek z czynnościami opodatkowanymi. Nie dotyczy to jednak zakupu posiłków gotowych od firmy cateringowej. Catering, czyli przygotowanie i dowóz żywności zgodnie z ugruntowanym już w tym zakresie orzecznictwem powinien być traktowany na równi z dostawą towaru, a nie usługą gastronomiczną. Nie mamy tu bowiem do czynienia z możliwością korzystania z infrastruktury i obsługi w restauracji jak przy usługach gastronomicznych. Zatem, od zakupu posiłku od firmy cateringowej, co do zasady, podatnicy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jednak, aby tak się stało konieczne jest wykazanie związku bezpośredniego lub pośredniego tego zakupu z czynnościami opodatkowanymi. O związku bezpośrednim można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. do dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy, czyli bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi.
O związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.