Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jeden z kontrahentów firmy wyraził zgodę na przedterminowe rozwiązanie umowy w zamian za określoną kwotę pieniężną. Czy takie odpłatne odstąpienie od umowy podlega opodatkowaniu VAT?

Odpowiedź

Tak, kwotę wypłaconą kontrahentowi w zamian za odstąpienie (przedterminowe rozwiązanie umowy za zgodą obu stron) należy uznać za wynagrodzenie z tytułu świadczonej przez kontrahenta na rzecz firmy usługi opodatkowanej VAT. 

Uzasadnienie

Na wstępie wskazać należy, że wypłata kwoty pieniężnej w zamian za przedterminowe rozwiązanie umowy (za zgodą obu stron) nie jest odszkodowaniem.  Pojęcie odszkodowania należy rozumieć jako rekompensatę, zadośćuczynienie, istotą zaś odszkodowania nie jest odpłatność za pewne świadczenie, lecz rekompensata za pewną szkodę. Co istotne - o charakterze danego świadczenia nie decyduje  nadana mu przez strony danej czynności nazwa, ale jego cechy istotne z punktu widzenia prawa podatkowego (szerzej zob. uzasadnienie do wyroku NSA z 22 marca 2017 r., sygn. akt I FSK 1283/15). 
Przez odpłatne świadczenie usług rozumie się - na mocy art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również m.in. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.
Jak wynika z powyższego, pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). 
Jednak nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. 
Z treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług podlegają, co do zasady, opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę, a odbiorcą, natomiast w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie (przepisy ustawowe nie określają jego postaci). 
W kwestii interpretacji użytego w przepisach o podatku VAT po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.