Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

5 marca 2019

NR 87 (Marzec 2019)

Odpłatne wynajęcie pracownikom samochodów służbowych a odliczenie 100% podatku VAT

0 978

Spółka kapitałowa posiada kilkadziesiąt samochodów osobowych, które są każdego dnia wykorzystywane do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Dla 20 samochodów spółka złożyła VAT-26 oraz opracowała regulamin wykluczający ich użycie do celów prywatnych. Jednocześnie spółka chce podpisać umowy najmu (odpłatne) z pracownikami, którzy za odpłatnością wedle cen rynkowych mogliby korzystać z tych samochodów (dla których złożono VAT-26). Czy w takim przypadku, spółka będzie mogła nadal odliczać 100% podatku naliczonego od wydatków związanych z używaniem tych samochodów?

Odpowiedź

Zawarcie odpłatnych umów najmu z pracownikami na używanie samochodów osobowych, dla których złożono VAT-26, nie może pozwalać na odliczenie 100% podatku naliczonego związanego z eksploatacją. Umowa z pracownikami dąży bowiem do utrzymania odliczenia na poziomie 100% przy jednoczesnym obejściu celu przepisów wyrażonych w treści art. 86a ust.3 pkt 1 lit.a w związku z ust.4 tego artykułu – może stanowić więc podstawę do zastosowania klauzuli nadużycia prawa na gruncie podatku od towarów i usług. 

 

Uzasadnienie

Ustawodawca wprowadził w odniesieniu do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem i wydatkami na szeroko pojęte używanie (eksploatację) samochodów osobowych zasadę, iż odliczeniu podlega 50% kwoty podatku naliczonego. Zgodne bowiem z art.86a ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. W ust.3 natomiast wskazano że przepis ust. 1 nie ma zastosowania:

1) w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:

a) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

b) konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie,

2) do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Przywołane powyżej przepisy wskazują zatem, że czynny podatnik VAT (spółka kapitałowa) będzie miał prawo do odliczania 100% podatku naliczonego w sytuacji, w której samochody osobowe będą używane wyłącznie do celów działalności gospodarczej – a contrario, nie będą wykorzystywane jednocześnie do celów innych niż działalność gospodarcza (np. celów prywatnych). Jednocześnie, aby móc odliczać 100% podatku naliczonego z faktur kosztowych związanych z zakupem i eksploatacją samochodów osobowych muszą zostać spełnione warunki określone w art.86a ust.4 u.p.t.u. Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

W omawianym przypadku istotne jest (gdyż przedmiotem analizy są samochody osobowe) przestrzeganie wytycznych zamieszczonych w pkt.1, a zatem:

a) prowadzenie ewidencji dla danego samochodu,

b) przygotowanie w spółce regulaminu korzystania z samochodów służbowych (osobowych) przez pra...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.