Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowania VAT realizowanych świadczeń na rzecz Klientów

Artykuły | 5 maja 2021 | DODATEK NR 12
0 709

W przypadku, w którym Podatnik prowadzący działalność gospodarczą dokonuje zamówienia towaru na rzecz Klientów, dochodzi do dostawy towarów przez Podatnika na rzecz Klienta a nie świadczenia usług. Fakt przedstawiania przez Podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej swoim Klientom regulaminu do akceptacji, w treści którego określa siebie jako pośrednika dokonującego w imieniu i na rzecz Klienta zamówienia towaru i opłacenia ceny i kosztów przesyłki, w ramach udzielonego mu przez tego Klienta pełnomocnictwa, na gruncie przepisów podatku od towarów i usług pozostaje bez znaczenia.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 12 kwietnia 2021 roku, nr 0113-KDIPT1-2.4012.23.2021.2.SM.

Sytuacja Podatnika
Podatnik w ramach działalności gospodarczej w ciągu najbliższych kilku miesięcy zamierza zajmować się pośrednictwem w zakupie towarów od sprzedawców z krajów trzecich za pośrednictwem stron internetowych, aukcji internetowych i ofert handlowych w Internecie. Działalność skupiałaby się na świadczeniu usług pośrednictwa (na gruncie prawa cywilnego) w zamawianiu towarów oferowanych przez sprzedawców z krajów trzecich (przeważnie krajów azjatyckich) w zagranicznych serwisach aukcyjnych zarówno osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej jak i przedsiębiorcom.

Stanowisko Dyrektora
Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Natomiast stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy – przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Mając na względzie fakt, że efektem wykonanych czynności (istotą zamówienia) jest konkretny towar w postaci produktu prezentowanego na stronach internetowych, który w takiej postaci jest dostarczany bezpośrednio klientowi (ostatecznemu nabywcy), a z okoliczności sprawy wynika, że Podatnik w ramach transakcji przeniesie prawo do dysponowania towarem jak właściciel na Klienta, Dyrektor uznał, że świadczenie stanowi dla celów VAT dostawę towarów. 
Dyrektor wskazał, że czynności podejmowane przez Podatnika w celu zrealizowania zamówienia nie stanowią dla Klientów celu samego w sobie, klient jest zainteresowany nabyciem konkretnego produktu. Podatnik wskazuje, że pierwotnym właścicielem towarów będzie sprzedawca, a następnie Klient. Podatnik złoży zamówienie na towar od sprzedawcy na podstawie udzielonego przez Klienta pełnomocnictwa na konkretne dane adresowe Klienta. W tym kontekście nie można mówić o sprzedaży przez Podatnika usługi pośrednictwa w zakupie. Istotny jest bowiem fakt przeniesienia przez Podatnika prawa do dysponowania towarem jak właściciel oraz zasadniczy cel nabycia ś...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.