Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie dochodu z działalności prowadzonej przez oddział zagraniczny polskiej spółki stosującej ryczałt od dochodów spółek

Artykuły | 14 czerwca 2024 | NR 3
0 127

Prowadzimy spółkę z o.o. opodatkowaną estońskim CIT-em. Produkujemy towary i sprzedajemy je na rynku krajowym. Rozważamy ekspansję na rynki zagraniczne – na początek niemiecki. Z uwagi na to, że konsumenci niemieccy wolą kupić towar „od Niemca”, chcemy tę sprzedaż realizować niemieckim oddziałem naszej spółki. Jak opodatkować tego rodzaju dochody?

Odpowiedź

W wypadku realizacji sprzedaży z pomocą niemieckiego oddziału spółki – zakładając, że jego utworzenie spowoduje powstanie zakładu podatkowego w Niemczech – na potrzeby ryczałtu od dochodów spółek przy ustalaniu podstawy opodatkowania należy: 

  • odjąć od podstawy opodatkowania niemieckie przychody,
  • dodać do podstawy opodatkowania zapłacony w Niemczech podatek.

Uzasadnienie

Oddział spółki to swojego rodzaju „filia” w miejscu innym niż siedziba, która nie jest osobnym podmiotem. Ustawa o CIT w zakresie przepisów o ryczałcie od dochodów spółek nie zabrania tworzenia oddziałów przez spółki stosujące ten rodzaj opodatkowania. Żaden bowiem przepis nie wyklucza z możliwości opodatkowania ryczałtem spółek posiadających oddział zagraniczny.
Jest więc to alternatywa dla posiadania spółki córki za granicą.

Pamiętaj!
Oddział spółki (w tym oddział zagraniczny) nie jest osobnym podatnikiem w podatku dochodowym, chyba że – w odniesieniu do oddziałów zagranicznych – dojdzie do powstania tzw. zakładu podatkowego. Taki zakład jest na potrzeby prawa podatkowego traktowany jako osobny przedsiębiorca.

Zakładając, że oddział nie będzie traktowany jako „zakład podatkowy” na gruncie polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (czego nie można wykluczyć, m.in. z uwagi na praktykę niemieckich organów podatkowych), to zyski oddziału niemieckiego będą opodatkowane wyłącznie w Polsce i z punktu widzenia rozliczenia spółki nie zmieni się nic.
Natomiast jeżeli dojdzie do powstania zakładu podatkowego, wówczas sprawa się komplikuje, ponieważ oddział byłby także niemieckim podatnikiem podatku dochodowego. Ustawodawca przewidział w art. 28n ust. 4 ustawy o CIT, że w takim wypadku do podstawy opodatkowania dochodu z tytułu podziału zysku powinniśmy: 

  • odjąć przychody u...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.