Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

31 lipca 2016

Opodatkowanie pożyczki zaciągniętej w zagranicznym banku

0 906

Spółka z o.o., podatnik VAT-UE zamierza wziąć pożyczkę w zagranicznym banku. Jakie to ma konsekwencje w VAT?

ODPOWIEDŹ

Otrzymanie pożyczki z zagranicznego banku stanowi import usług zwolnionych od VAT.

UZASADNIENIE

Udzielenie pożyczki jest usługą finansową. Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art.28b ust.1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli usługa ta, jak w przypadku opisanym w pytaniu, jest świadczona na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, uznaje się ją za świadczoną w miejscu, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli usługa jest świadczona dla tego miejsca.

W opisanym w pytaniu przypadku podmiot będący podatnikiem i posiadający siedzibę poza granicami Polski świadczy usługę udzielenia pożyczki spółce z o.o., czyli podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą, posiadającemu na terytorium Polski siedzibę działalności gospodarczej. W takiej sytuacji, zgodnie z cytowanym powyżej art.28b ustawy o VAT, usługę tę uznaje się za świadczoną w miejscu, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej, czyli w Polsce.

W związku z tym, że, jak rozumiem, w omawianym przypadku łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,

  • b) usługobiorcą jest podatnik w rozumieniu art.15 ustawy o VAT, czyli podmiot prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, której siedziba znajduje się na terytorium Polski.

Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług to usługobiorca staje się podatnikiem dla tej transakcji. Świadczenie to stanowi zatem, w myśl art.2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, import usług na terytorium naszego kraju. W związku z tym usługodawca powinien wystawić na rzecz polskiej spółki fakturę bez naliczonego podatku, a polska spółka jest obowiązana do rozliczenia podatku z tytułu otrzymanej pożyczki.

Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 38 ustawy o VAT usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, zatem z tytułu tej transakcji nie wystąpi podatek należny, jednak jej wartość należy wykazać w deklaracji VAT-7. Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest, w myśl art.29a ust.1 ustawy o VAT, co do zasady wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. W przypadku udzielenia pożyczki zapłatą za usługę są odsetki oraz ewentualne prowizje i opłaty pobierane przez bank z tego tytułu. Zatem wartość tych odsetek i prowizji powinna zostać wykazana przez spółkę w deklaracji VAT-7 jako wartość importu usług (w pozycji 29 jeżeli usługodawca posiada siedzibę na terytorium innego państwa Unii Europejskiej, lub w pozycji 27, jeżeli siedziba banku znajduje się w kraju niebędącym członkiem Wspólnoty). Oczywiście w tej sytuacji nie wystąpi podatek naliczony do odliczenia.

Zgod...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.