Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

2 maja 2014

Opodatkowanie przekazywanych prezentów u podatników stosujących proporcję

0 735

Firma wręczyła najważniejszym kontrahentom prezenty - portfele o wartości 200 zł jeden. Odliczamy VAT częściowo, stosując proporcję. Czy musimy odliczyć częściowo VAT i naliczyć VAT należny, czy możemy postąpić w sposób korzystniejszy dla nas - zrezygnować z odliczenia i nie naliczyć podatku należnego?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.7 ust.2 w powiązaniu z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatne przekazanie towarów stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu w sytuacji, gdy podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Przepis ten nie ma zastosowania do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art.7 ust.3 ustawy o VAT). W Państwa przypadku jednak opisane w poprzednim zdaniu wyłączenie nie będzie miało zastosowania, gdyż przekazywane portfele nie stanowią prezentów o małej wartości (ich wartość przekracza 10 i 100 zł) i z pewnością nie są próbkami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem przekazanie portfeli o wartości 200 zł będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, jeżeli przy ich nabyciu dokonującemu przekazania przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku, w całości lub w części.

Należy zauważyć, że przepis art.7 ust.2 uzależnia opodatkowanie nieodpłatnych wydań towarów od tego, czy przy ich nabyciu dokonującemu przekazania prawo do odliczenia w ogóle przysługiwało, a nie od tego, czy z tego prawa faktycznie skorzystał. Zgodnie natomiast z treścią art.86 ust.1 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług przysługuje podatnikom, którzy te towary i usługi wykorzystują do wykonywania czynności opodatkowanych, w tym zakresie, w jakim nabycia służą tym czynnościom. Ustawa przewiduje również pewne wyłączenia prawa do odliczenia podatku, ale nie mają one zastosowania w opisanym przez Państwa przypadku.

Opisane w pytaniu portfele są przekazywane najważniejszym klientom Firmy, zapewne w celu nawiązania z nimi dobrych relacji, które w przyszłości mają zaowocować zwiększeniem Państwa sprzedaży. Z pytania nie wynika, czy obdarowani kl...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.