Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW , GMINY I POWIATY , TRANSPORT

2 sierpnia 2017

Opodatkowanie sprzedaży autobusu na Ukrainę

0 1174

Gmina sprzedaje autobus szkolny używany ze stawką 23% dla kontrahenta z Ukrainy. Czy wystawiamy „normalną” fakturę tak jak w obrocie krajowym i wykazujemy w rejestrze sprzedaży i w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż krajową? Czy mogę autobus wyeksportować ze stawką 0% i jak to zrobić - czy Ukrainiec powinien mi przesłać komunikat IE599 czy my powinniśmy pojechać tym autobusem na Ukrainę?

ODPOWIEDŹ

W przypadku dostawy autobusu do kraju spoza terytorium Unii Europejskiej, mamy do czynienia z eksportem towaru, który przy spełnieniu określonych warunków podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 0%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług eksport towarów to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

  • a) dostawcę lub na jego rzecz (i jest to tzw. eksport bezpośredni), lub

  • b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych (jest to tzw. eksport pośredni)

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.

Jeżeli Czytelnik dokona dostawy towaru, czyli nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a wywóz poza terytorium Unii Europejskiej będzie potwierdzony przez organ celny, transakcja ta będzie eksportem towaru. Należy pamiętać, że podział eksportu na eksport bezpośredni oraz eksport pośredni warunkowany jest wyłącznie tym, kto (dostawca, czy nabywca) organizuje transport towarów, w ramach którego są one wywożone z Polski poza terytorium Wspólnoty. Ustalenie rodzaju eksportu jest ważne z uwagi skompletowanie odpowiedniej dokumentacji.

W eksporcie bezpośrednim zastosowanie ma stawka VAT 0%, generalnie pod warunkiem, że przed terminem do złożenia deklaracji podatnik otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej.

W eksporcie pośrednim natomiast, jeżeli podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, z którego wynika tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

Jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej podatnik nie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.