Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie sprzedaży działki niezabudowanej

Artykuły | 28 listopada 2019 | DODATEK NR 5
0 1095

Sprzedaż wydzielonej działki wypełniać będzie definicję działalności gospodarczej, a Rolnik w związku z jej sprzedażą działać będzie jako podatnik podatku VAT, bowiem działka ta jest wykorzystywana na cele rolnicze, była przeddmiotem odpłatnej dzierżawy a Rolnik rozlicza się jako vatowiec. W konsekwencji sprzedaż przedmiotowej działki podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT, z zastosowaniem stawki 23%.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 19 listopada 2019 roku, nr 0112-KDIL2-2.4012.477.2019.2.LS. 

Sytuacja Podatnika

Rolniki, który jest vatowcem, jest właścicielem działki niezabudowanej o powierzchni 9000 m2. Przedmiotowa działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Rolnik podpisał warunkową umowę przedwstępną sprzedaży części tej działki o powierzchni około 2500 m2. Kupującą jest Spółka, która ma zamiar na przedmiotowej działce postawić obiekt handlowo-usługowy. W tym celu Spółka wystąpiła o warunki zabudowy na przedmiotową inwestycję. Rolnik jako właściciel wystąpi o uzyskanie decyzji podziału tej działki, co umożliwi Spółce uzyskanie decyzji o pozwolenie na budowę budynku handlowo-usługowego, co skutkować będzie możliwością sprzedaży części działki. Rolnik podpisał ze Spółką umowę dzierżawy części działki objętej umową przedwstępną sprzedaży. Umowa dzierżawy została aneksem po 3 miesiącach rozwiązana. Obecnie trwa procedura uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz trwa procedura wydania warunków zabudowy. 
Nieruchomość jest wykorzystywana na cele rolnicze, jest uprawiana. Umowa przedwstępna wskazuje, że Kupująca zobowiązuje się uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, uzyskać wszelkie warunki techniczne na przyłącze mediów, uzyskać decyzję na lokalizację wjazdu, uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę, zrobić badania gruntu. Kupująca uzyskuje decyzje na podstawie dysponowania gruntem na cele budowlane dane w umowie przedwstępnej i na podstawie umowy dzierżawy. Sprzedający dokona podziału działki. Warunkiem zawarcia umowy przedwstępnej jest uzyskanie decyzji 
o warunkach zabudowy, podział działki, uzyskanie warunków technicznych na przyłącze mediów, uzyskanie decyzji na wjazd, badania geologiczne, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę budynku handlowo-usługowego. Rolnik udzielił pełnomocnictwa w umowie przedwstępnej do występowania w swoim imieniu w celu uzyskania opinii, decyzji, które okażą się niezbędne do zawarcia umowy ostatecznej. Rolnik odpłatnie wydzierżawił przedmiot sprzedaży Kupującej Spółce, na okres 3 miesięcy i wyraził zgodę na dysponowanie przedmiotowym gruntem na cele budowlane przez Spółkę.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podatnikami – według zapisu art.15 ust. 1 i 2 ustawy – są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Dyrektor stwierdził, że wydzielona działka wydzierżawiona Kupującej, na podstawie zawartej umowy, de facto wykorzystywana była przez Rolnika w działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a przekazanie Kupującej działki na podstawie umowy dzierżawy, które nastąpiło w celu ułatwienia, uzyskania decyzji, opinii niezbędnych do zawarcia umowy ostatecznej przemawia za tym, że Rolnik  działać będzie w charakterze podatnika VAT. W konsekwencji, udzielając Kupującej pełnomocnictwa, czynności wykonane przez niego wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Rolnika. Stroną podejmowanych czynności będzie bowiem Rolnik, a nie Kupująca.
Dyrektor uznał, że aktywność Rolnika wykracza poza ramy c...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.